SLOVENSKÝM THE ILLS VYŠIEL NOVÝ ALBUM S NÁZVOM DISCO VOLANTE/MT. AVERAGE

The Ills - Disco Volante„Ľudia budú možno prekvapení,“ hovorí gitarista Martin Iso Krajčír o novom albume skupiny The Ills s nevšedným názvom Disco Volante/Mt. Average. Piata štúdiová nahrávka „postrockových monštier“, ako The Ills nazvali v BBC, vychádza dnes, 19. februára 2019, na twin-labeli Deadred Records/Starcastic Records.

Disco Volante/Mt. Average je nasledovníkom úspešného albumu Ornamental or Mental z roku 2016, ktorý kapele výrazne pomohol otvoriť dvere na európskej scéne a z ktorého skladby sa objavili vo vysielaniach BBCKEXPWDR 1live.  Prvý singel z nového albumu, s názvom Squarevoucher,uviedla v premiére írska stanica RTÉ 2fm , v prestížnej šou Dana Hegartyho. Dan o ňom povedal, že sú to „zvuky seizmických proporcií!“

Ako už dvojitý názov napovedá, album sa skladá z dvoch samostatných, no zvláštne prepojených častí, pričom jednu – tradičnejšiu – inšpirovali hudobné nápady gitaristu Mira Lukyho a druhá – experimentálnejšia, stojí na Isových nápadoch.  „Vedeli sme, že sa musíme posunúť ďalej. Ornamental or Mental bol úspešný album, ale nechceli sme nahrať jeho pokračovanie,“ hovorí o nahrávke Iso a Miri dodáva: „Musím sa priznať, že do štúdia som išiel so stiahnutým sedacím svalom – aj som sa tešil, aj obával. Nakoniec sme nahrali veci, ktoré sme mali pripravené a aj také, ktoré nám skrsli v hlave na mieste. Nečakaný, ale o to pre nás zaujímavejší a cennejší výsledok je spojením síl nás štyroch, úprimných chlapcov s malými očkami.“

The Ills 2019

Chalani nahrávali už v lete v bratislavskom štúdiu Pulp pod taktovkou dvorného zvukového inžiniera Dominika Suchého a na začiatku nikto z nich netušil, ako bude kompletný album vyzerať. „Napriek tomu sme cítili pohodovú atmosféru, ktorá naštartovala kreatívny proces a spravili sme fakt množstvo práce. Aj keď sme išli do neznámych vôd, s výsledkom sme veľmi spokojní,“ opisuje vznik nahrávky basgitarista Peter Berák. „Síce sme narušili náš pravidelný dvojročný reprodukčný cyklus, ale chceli sme sa hudobne trošku posunúť a to vyžaduje čas a trpezlivosť,“ dopĺňa bubeník Ľuboš Daron Hodás. Mastering albumu si vzal na starosť Steve Corrao v Sage Audio v americkom Nashville a autorom pútavého dizajnu obalu je výtvarníčka Monika Voláková.

Disco Volante/Mt. Average vychádza na značkách Deadred Records/Starcastic Records ako 12-palcový zelený transparentný vinyl formátu LP, na CD a digitálne vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie zo stránok The Ills a zároveň v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play atď. Distribúciu na Slovensku zabezpečuje spoločnosť Wegart (http://www.wegart.sk).

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia (http://www.fpu.sk).

Nové skladby odohrali The Ills po prvý raz na prestížnom festivale Eurosonic a búrlivá odozva publika i pozitívne ohlasy v médiách boli dôkazom, že aj v experimentálnejšom smerovaní sa opäť preukázala  hudobná sila The Ills. Slovenskí fanúšikovia si ju budú môcť vychutnať na blížiacom sa turné s českými kamarátmi Manon Meurt, ktoré štartuje už v stredu, 27. februára v Trnave.

Najbližšie koncerty The Ills:

  • 27.02. Trnava, Malý Berlín
  • 28.02. Žilina, Stanica Záriečie
  • 01.03. Prešov, Wave
  • 02.03. Košice, Kino Úsmev
  • 03.03. Banská Bystrica, Záhrada
  • 14.03. Bratislava, Fuga
  • 02.04. Praha, Underdogs

Martin Turzík + NMR (foto: Tatiana Lehocká)