SPACE RECORDER: DOTYKY VÁS POHLADIA V TME

Slovenská skupina Space Recorder zverejnila singel s názvom „Dotyky“. Pesničku si môžete pozrieť vďaka novému videoklipu postavenom na live photo formáte (tzv. cinemagraphs).

Skladba „Dotyky“ vznikla počas covidovej pandémie v roku 2020 a je asi najintímnejšou výpoveďou v histórii kapely.

„Covid popretŕhal všetky osobné kontakty, a práve dotyky vo mne pri písaní textu evokovali zvyšky ľudských prepojení,“ prezradil kapelník Richard Ďurana.

„Intímna paralela nie je náhodná a myslím, že s odstupom pár rokov už ani nebudem vedieť, ktorá z týchto dvoch paralel mi napadla skôr,“ dodáva Richard.

Bubeník skupiny zorganizoval v lete pred dvomi rokmi skúšku na chalupe, kde kapela pesničku hrala po prvýkrát.

„Kvôli susedom a lesu sme nemohli a nechceli hrať nahlas. Naťahali sme káble, zapojili nástroje, ja som bubnoval metličkami a túto pesničku sme zahrali tak jemne a s takým intímnym charakterom, že táto pilotná nahrávka takmer dva roky slúžila ako referenčné demo. Samozrejme, ako to už býva, po hodine hrania v lese sa za plotom objavila staršia suseda a dožadovala sa konca toho randálu,“ smeje sa Peter Slameň.

„Intimita textu a náboj tejto pesničky na mňa osobne pôsobia veľmi magnetizujúco,“ hovorí speváčka Alexandra Malá. „Stačí, aby začal hrať úvodný groove a vždy si úplne uletím a zoberie ma to niekde preč,“ približuje Sasha svoje pocity.

Pesničku nahrával a produkoval Erik Horák v štúdiu Lososound. „Už prvým singlom A čo ty? vo februári tohto roku sme predznamenali radikálnu zmenu zvuku kapely,“ približuje gitarista a klávesák Roman Piška.

„S Erikom nás opäť prepojila vzájomná kompatibilita predstáv o zvuku a nielen s procesom ale aj s výsledkom sme extrémne spokojní. Zvuk je naozaj nekompromisný a dúfam, že všetci poslucháči budú mať po vypočutí podobný dojem,“ dodáva Timotej Strieš, basgitarista kapely.

Námet na videoklip.

„Videli ste live photos Martiny Mlčúchovej?“, spýtal sa raz Peter na skúške a bolo rozhodnuté.

Fantastický cit pre svetlo, tiene a kompozíciu, ktorý z Martiny urobil v priebehu rokov jednu z najrešpektovanejších hudobných fotografiek na Slovensku, pomohol k vzniku videoklipu, ktorý je tak trochu „haluz“.

„Pekné pozeranie!“, dodáva Roman, ktorý je zároveň autorom videoklipu.

NMR (foto: Martina Mlčuchová)