MISTA SAVONA: INŠPIRÁCIA NA KARIBSKÝCH OSTROVOCH

Na nahrávkach projektu „Havana Meets Kingston“ sa stretáva jamajská hudba s kubánskou. Po oceňovanom albume z roku 2017 sa austrálsky producent Mista Savona pripomína jeho druhou časťou.

Vyštudovaný jazzový klavirista a nadšenec reggae Mista Savona sa na ceste z Jamajky do Austrálie zastavil na ani nie 500 km vzdialenej Kube. V posledný deň svojej cesty sedel v malej kaviarni v starej Havane a predstavoval si, ako by spolu spolu zneli rumba, jamajské rytmy, roots reggae a son. Spočiatku si myslel, že s týmto nápadom musel prísť už niekto pred ním, čo sa nepotvrdilo. Takto sa zrodil jedinečný projekt „Havana Meets Kingston“.

Stretnutie v Havane.

Mista Savona využil svoje kontakty a spojil sa s jamajským duom Sly and Robbie. Títo dvaja hudobníci sa nadchli pre jeho nápad a prizvali ďalších jamajských hudobníkov. S kubánskymi muzikantami ich spojil čilský priateľ hudobník z Melbourne. Netrvalo dlho a Jamajčania nahrávali spolu s členmi projektov Buena Vista Social Club a Afro Cuban Allstars v legendárnom štúdiu Egrem v Havane.

Prvý album vyšiel v roku 2017 pod názvom „Havana Meets Kingston“. Jeho sila spočíva v organickej harmónii, v ktorej sa rôzne štýly stretli a v najlepších momentoch i prelínali, akoby mali spoločné korene.

Hudobná vízia.

Počas desiatich dní vzniklo v havanskom štúdiu Egrem viac ako tridsať inštrumentálnych skladieb, takže pokračovanie nahrávky bolo možné očakávať. V porovnaní s prvou časťou sa v druhej časti albumu nachádza menej cover verzií a vplyvy jazzu nie sú až také dominantné.

Dominujú štýly ako roots reggae, dub, rocksteady, salsa, rumba, son a timba. Tentoraz sú jednotlivé prvky viac samostatné, zatiaľ čo na predchádzajúcom albume sa väčšinou prelínali.

Mista Savona pozýva svojich poslucháčov na cestu naprieč žánrami, zvukmi a vplyvmi. Konglomerát štýlov drží pohromade aj skutočnosť, že všetci hudobníci mali spoločnú víziu.

„Havana Meets Kingston Part 2“ a rozmanitosť.

Nové nahrávky nekopírujú žiaden súčasný hudobný trend. Najmodernejšou skladbou je „Beat con Flow“, ktorá evokuje hybrid disca, funku a soulu s cima funkom, ktorý je v súčasnosti na Kube veľmi populárny. Na veselej piesni „Reggae y Son“ sa podieľa až osem spevákov, čím je celý projekt patrične oslávený.

V skladbe „Rivers Of Babylon“ je jamajský stepový rytmus a tradičný kubánsky groove prerušovaný dubom a veršami známej rasta hymny.

Vďaka skladbe „Slave Trade“ (jednej z mála coververzií albumu) Mista Savona vystopoval speváka jamajskej skupiny The Jewels, ktorý žije v horách v chudobnej chatrči neďaleko Kingstonu a dostal ho pred mikrofón. Práve vďaka týmto príbehom je celý projekt výnimočný.

NMR (foto: press Mista Savona)

https://youtu.be/Paum_Wd2fZM
https://youtu.be/vVyXcrjHdDE