120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: PETER KOHOUT (BLAS, AUTUMNIST)

Peter Kohout sa narodil v Trenčíne, kde momentálne žije a pracuje ako architekt. Vyštudoval Fakultu architektúry STU v Bratislave. Má tri dcéry: Terezku, Ninku a Emku.

Peter Kohout

Peter sa od malička venoval hudbe, navštevoval Ľudovú školu umenia, kde sa učil hrať na klarinet. S týmto krásnym nástrojom absolvoval dva cykly výuky. Vo svojich trinástich rokoch sa zoznámil s Ľubošom Dzúrikom (Chór vážskych muzikantov), ktorý mu otvoril dvere do sveta trenčianskeho hudobného undergroundu. Hrával a stále hráva s ním v CHVM a vďaka tejto jeho prvej hudobnej rodine spoznal užasnú a inšpiratívnu českú alternatívnu scénu osemdesiatych rokov. Jej nahrávky sa v tej dobe väčšinou distribuovali len na pirátskych kazetách a informácie o nej sa dozvedal zo samizdatov.

S týmto obdobím sa viaže aj vstup do kapely Bez ladu a skladu, s ktorou nahral tri platne a odohral stovky koncertov v domácich a zahraničných kluboch. Po jej zániku vznikla nová kapela Neuropa, v ktorej pokračovali len traja členovia Bez ladu a skladu a to Michal Kaščák, Peter Slameň a Peter Kohout.

Ako hosť Peter tiež občas hrával s ďalšími spriatelenými skupinami ako napríklad Karpatské Chrbáty, Para, Slobodná Európa a ďalšími.

Má blízko aj k tanečnej hudbe, hrával na saxofóne s DJ-skými projektami Groove_43, Wychytawac, Truhlik, Carlo a ďalšími. Môžeme ho tiež vidieť na príležitostných koncertoch trenčianskej skupiny Captain Slice.

V súčasnosti je Peter (okrem pôsobenia v Bez ladu a skladu) členom elektronickej kapely Autumnist, v ktorej spieva aj jeho dcéra Nina. Tá si buduje aj svoj vlastný hudobný svet, má za sebou niekoľko samostatných koncertov, na ktorých s ňou hrá a užíva si pocit šťastného otcovského zadosťučinenia.

K svojmu výberu Peter uvádza: „Hudba, ktorú som vybral do tohto playlistu, je takým zrýchleným historickým prierezom všetkého, čo ma nejakým spôsobom sprevádzalo, oslovilo, alebo poznačilo od mojich mladých rokov až po súčasnosť. Zrejme preto bude možno pôsobiť nie celkom konzistentne, ale takto nejako to u mňa bolo.. Poslucháči v tomto výbere nájdu veľkú rozmanitosť štýlov a nálad, od priamočiareho punku a rôznych veselostí až po hlbšie a vážnejšie výpovede, v textoch aj v hudbe. Tento hudobný výber tvoria skladby, ktoré som počúval ako stredoškolák, neskôr ako študent na VŠ s výrazným vplyvom existencie Rádia Ragtime a ľudí okolo neho, a potom roky postupného dozrievania až po súčasnosť. Druhá polovica playlistu je mnou vnímaná oveľa pozornejšie a hlbšie aj čo sa týka textov, resp. ich symbiózou s hudbou.“

Výber Petra Kohouta, hráča na tenor saxofón, barytón saxofón, bass klarinet a B klarinet, môžete počúvať dnes, 5. novembra 2019 od 20:00 hod., alebo ho od zajtra nájdete v sekcii Podcasty. Želáme vám príjemné počúvanie!

Bibiána Grebeňová Šedivá (foto: Martina Mlčúchová)

Playlist programu:

 1. David Bowie – Let´s Dance
 2. Talking Heads – Road to Nowhere
 3. The B-52´s – Love Shack
 4. King Crimson – Matte Kudasai
 5. The Clash – Should I Stay or Should I Go
 6. The Stranglers – All Day and All of the Night
 7. Lou Reed – Perfect Day
 8. Sinnead O´Connor – Feel So Different
 9. Morphine – Honey White
 10. Black Grape – Reverend Black Grape
 11. Barry Adamson – Jazz Devil
 12. Air – All I Need
 13. Massive Attack – TearDrop
 14. Emiliana Torrini – Jungle Drum
 15. N.O.H.A. – Gipsy Valley
 16. Bliss (+Ane Brun) – Trust In Your Love (feat. Ane Brun)
 17. Imogen Heap – Moment I Said It
 18. Elbow – One Day Like this
 19. Portishead – Glory Box
 20. Aurora – Black Water Lilies
 21. GhostPoet – Be Right Back, Moving House
 22. Lisa Gerrard – Sanvean – I am Your Shadow
 23. Nick Cave – Into My Arms
 24. David Bowie – Black Star
 25. The Cinematic Orchestra – To Build a Home

Vypočujte si program tu: