SPACE RECORDER: NOVÁ SPEVÁČKA A PESNIČKA O SLOBODE

Slovenská skupina Space Recorder zverejnila nový singel s názvom „Vojdi von“. Ako hosťujúci spevák sa v nej objavil Juraj Podmanický z Billy Barman.


Pred približne rokom došlo v skupine Space Recorder po dlhých rokoch k zmene na poste speváčky, ktorou sa stala Jana „Džana“ Fujaková, skúsená multižánrová speváčka a klaviristka.

„Džana priniesla svojou muzikalitou a zaujímavým hlasom do kapely čerstvý vietor a okamžite zapadla nielen hudobne, ale aj ľudsky,“ hovorí gitarista Roman Piška.

Space Recorder pomerne zásadne pretvorili svoj zvuk aj smerovanie už v minulom roku pesničkami „A čo ty?“ a „Dotyky“. Nový singel „Vojdi von“ tento trend podčiarkuje svojou priamočiarosťou, nekompromisným zvukom a tiež posolstvom.

„Sloboda je v umení a špeciálne v hudbe, podobne ako láska jednou z najfrekventovanejších inšpirácií. Pre mňa však má okrem slobody vyjadrenia aj iné rozmery, ktoré som sa v texte snažil predložiť a jemne naznačiť s tým, že finálnu interpretáciu nechávam na poslucháča. Verím, že každý jeden si pri počúvaní tejto pesničky nájde tú svoju slobodu, s ktorou sa bude vedieť vnútorne identifikovať,“ začína s predstavovaním novinky kapelník Richard Ďurana.


„Prvý nástrel pesničky som do kapely priniesol v novembri roku 2020. Doteraz si pamätám Peťove (Peter Slameň, bubeník) slová: to nie je sloha, to je refrén, ktorý bude monumentálny! Pesničku sme veľmi rýchlo rozpracovali do štruktúry, ktorá sa už prakticky nezmenila. V dobe covidovej pandémie a lockdownov bol však prístup do štúdií limitovaný a museli sme čakať do konca jari 2021,“ hovorí Richard a vysvetľuje: „Pesnička sa aj po nahratí nástrojov a vokálov rodila pomerne dlho. Najväčšou výzvou boli spevy. Po dlhom skúšaní a aj nahrávaní rôznych alternatív sme dospeli k záveru, že pesnička musí byť duet. A sme veľmi radi, že našu ponuku prijal Podmo (pozn. red. Juraj Podmanický). Keď naspieval svoje party, vedeli sme, že toto bude cesta.“

Spev bol výzva aj pre skúsenú Džanu: „Ak má duet vyznieť pekne, treba popracovať nielen na melódiách, ale predovšetkým na výraze. Podmove spevy svojím spôsobom preddefinovali aj tie moje,“ povedala.


„Keď Rucho (Richard Ďurana, pozn. red.) na skúške zaspieval v refréne melódiu a-a-a-a-á-á, okamžite som tam započul monumentálne dychy,“ s nadšením hovorí Peter Slameň. „Na nahrávanie sa mi podarilo vybaviť trojicu skúsených filharmonikov Pavla Poliaka na tube, Marcela Majoroša na lesnom rohu a Tibora Duriaka na trúbke. Teplý a naliehavý zvuk dychovej sekcie dodal pesničke nielen priestor, ale aj potrebnú naliehavosť,“ dodáva Peter.

„Pri tejto pesničke sme vedeli, že ju chceme nahrať v špičkovom štúdiu“, objasňuje basgitarista Timotej Strieš. „Vybrali sme si LVGNC studios, pretože zvuk nahrávok spáchaných v tomto štúdiu hovorí sám za seba,“ dodáva a pokračuje: „Mix sme zverili do rúk Erikovi Lososovi Horákovi zo štúdia Lososound. Po perfektných spoluprácach na predchádzajúcich nahrávkach a vzájomnej hudobnej kompatibilite sme vedeli, že výsledkom bude nielen výborný zvuk, ale vďaka Erikovmu inovatívnemu zvukovo-majstrovskému vkladu aj pekná pesnička.“

NMR (foto: press Space Recorder)