RICHARD ĎURANA: VIETOR JE O ŽIVOTNÝCH PREKÁŽKACH

Slovenský hudobník Richard Ďurana, známy aj zo skupiny Space Recorder, sa paralelne venuje sólovej hudobnej tvorbe. Po roku sa pripomína novou piesňou s názvom „Vietor“.

„Instagram, Facebook, zovšadiaľ sa na nás valia príbehy a fotky s úsmevmi, úspechmi, dych berúcimi zážitkami, cestovaním do exotických končín, novými a krajšími kusmi oblečenia, mejkapmi, či autami,“ hovorí Richard a dodáva:

„Je pochopiteľné, že veľa ľudí podľahne ilúzii dokonalých životov celebrít, ale aj susedov či priateľov. Výsledkom je v lepšom prípade frustrácia z vlastného nedokonalého života, v horšom depresia a ďalšie sprievodné problémy. Čo už na displeji mobilu nevidno, sú neúspechy, zlyhania, straty a úsilie v dosahovaní svojich cieľov. A tých prekážok nám život pripraví neúrekom. Keď prekonáme jednu, objaví sa ďalšia. Nezriedka ich musíme prekonávať aj viacero súčasne. Keďže v hre zvanej život nikto nehrá sám, pesnička Vietor má byť niečo ako poláskanie, pohladenie po duši pre všetkých, ktorí hľadajú zmierenie so svojím životom. Každý život je unikátny, hoci sa môže javiť ako obyčajný.“

Richard Durana

Pôvodný hudobný nápad pesničky sa rozvíjal pomaly.

„Poslal som surový materiál Erikovi Horákovi, skúsenému zvukovému inžinierovi a producentovi zo štúdia Lososound,“ približuje prípravu pesničky Richard.

„Po čase mi poslal zvukovú ukážku s textom: Čau, roztrháš ma ako hada, ale zatiaľ mi to vychádza nejako takto. A mne padla sánka, pretože okrem parádneho zvuku pesničku zrýchlil, ale zároveň výborne zachoval jej melancholický charakter,“ uzatvára.

NMR (foto: archív Richard Ďurana)