EDITORSKÝ VÝBER: 51/2023

Zaujali nás informácie o speváčke menom Aleighcia Scott, nové verzie hitov Oasis, posledné aktivity dua Polo & Pan a domáce novinky od Nylon Union a Jungleman’s Ark.


V roku 1948 priviezla loď Windrush do Spojeného kráľovstva prvých prisťahovalcov z Jamajky, čim sa začal hudobný príbeh medzi Karibikom a Európou. Na albume „Windrush Baby“ vzdáva walesko-jamajská speváčka Aleighcia Scott poctu generácii „Windrush“ romantickým rockom, temperamentným soulom a sociálne kritickým roots reggae. Viacerí hudobní publicisti označili túto novinku ako jeden z najkrajších žánrových albumov roku. Jeho nahrávky sa hodia k vianočnému obdobiu a túleniu sa pri stromčeku.


Britská skupina Noel Gallagher’s High Flying Birds nahrala v štúdiách Abbey Road dve raritné skladby pôvodne od Oasis. Kapela si k tomuto účelu pripravila nové verzie piesní „The Masterplan“ a „Going Nowhere“, ktoré sa stali bežnou súčasťou ich koncertných vystúpení. Pôvodné verzie oboch skladieb sa objavili tiež na singlovej kolekcii Oasis z roku 1998. Noel Gallagher o vzkriesení svojej starej skupiny povedal: „Ak to Liam skutočne chce urobiť, mal by mi zavolať. On sa mi ale neozval, takže predpokladám, že to ani nechce.“


Uznávané francúzske duo Polo & Pan zverejnilo EP „Carrossel Do Tempo“ obsahujúce štyri skladby. Vďaka novým nahrávkam otvára svoj štýl hudobným inšpiráciám z celého sveta. Skladba s názvom „Chamallow“ je radostným pojednaním o láske a rodine. Nové nahrávky vznikli na viacerých miestach s množstvom spolupracovníkov. Aranžmány a sláčikové nástroje, ktoré produkoval taliansky skladateľ Daniele Luppi pôsobiaci Los Angeles (Danger Mouse, John Legend, Gnarls Barkley, Red Hot Chili Peppers), evokujú atmosféru klasických hollywoodskych filmov.


Slovenská skupina Nylon Union uzatvára rok 2023 videoklipom k piesni „Let It Go“. Spolu s videom bola zverejnená tiež doposiaľ nevydaná demonahrávka obsahujúca vokál, ktorý producent Erik Horák použil v albumovej verzii skladby. Text o pocite uvoľnenia a otvorenia sa tomu, čo k nám prirodzene prichádza, je symbolicky vizualizovaný nočným motýľom. „Lieta rovnako slobodne ako pocit, ktorý príde pri úplnom odovzdaní sa a pustení toho, čo pomyslene najskôr pustiť nechceme“, vysvetľuje autorka videoklipu Ema Violet. Frontman skupiny Richard Imrich k jej slovám dodáva: „Táto pieseň bola pôvodne miniatúrou, ktorú som plánoval zaradiť ako bodku na koniec albumu, no Erik ju posunul použitím elektronických beatov z akustickej podoby na úplne inú úroveň.“


Len dva týždne od vydania mystického videoklipu k piesni „Abstraktný sen“ predstavila slovenská reggae kapela Jungleman’s Ark svoje prvé EP „Sound of the Jungle“. Speváci Martina Hajková a Lukáš Lančarič sa v ňom kriticky vyjadrili nielen k oblastiam spoločenského života, ale nahliadli aj do roviny osobných zážitkov a postojov. Snažili sa tým podčiarknuť ich rôznorodosť, ktorá je prítomná v samotnej hudbe. O jej produkciu sa postaral producent Lukie FWD z kapely Medial Banana v jeho hudobnom štúdiu The Wellders a nahrávku zastrešilo vydavateľstvo Reggae Callin’.