ŠPANIELSKA SKUPINA AMPARANOIA OSLAVUJE 20 ROKOV NA SCÉNE ALBUMOM EL CORO DE MI GENTE

Amparanoia - El coro de mi gente (WM Spain, 2017)

Španielska skupina Amparanoia sa predstavila aj u nás v roku 2004 na festivale Pohoda.  Jej speváčku Amparo Sanchez mnohí nazývajú Manu Chao v sukni. Manu Chao spočiatku tejto svojráznej španielskej pesničkárke pomáhal. Keď sa v roku 2010 osamostatnila, externe sa k nej pripojili Joey Burns a John Convertino, zakladatelia americkej skupiny Calexico. Pribúdajúce roky, skúsenosti a spolupráca so spomínanou dvojicou zmenili aj hudobný štýl Amparo, ktorá prechádzala do pozície pesničkárky pokojnejších, hĺbavejších piesní. Jej osobitý spevácky prejav a melodika skladieb má  ľahko rozpoznateľný špecifický sound.  Občas v jej hudbe zazneli prvky bolera, rumby, argentínskeho cuarteta. V roku 2013 som ju mal možnosť ako sólistku vidieť na festivale Colours Of Ostrava, na ktorom vystúpila s veľkým úspechom.

Amparo Sanchez

Tvorba skupiny Amparanoia bola o niečo živelnejšia ako neskoršia sólová kariéra Amparo Sanchez. Charakterizujú ju albumy El Poder de Machín (1997), Feria Furiosa (1999), Somos Viento (2002), Enchilao (2003), Rebeldía con Alegría (2004), La Vida Te Da (2006), Seguiré caminando (2008).

V týchto dňoch sa Amparo Sanchez vracia na scénu práve so svojou  materskou skupinou Amparanoia, s ktorou oslavuje 20 rokov pôsobenia na hudobnej scéne. Oslava je to veľkolepá, pretože na ich novom albume El coro de mi gente je možné počuť množstvo hudobných hviezd svetového významu. Na nových verziách starších hitov skupiny Amparanoia sa spolupodieľali Macaco, Manu Chao, Depedro,  Aterciopelados, La Pegatina, Chambao, Serganto Garcia, Calexico, Gaby Moreno, Marinah (Ojos De Brujo), Mouss et Hakim (Zebda) a ďalší speváci a hudobníci. Problížime Vám ich v našom vysielaní v rubrike Album týždňa.

Róbert Gregor (Foto: press)