SPEVÁČKA SKUPINY THE B-52’S CINDY WILSON PREKVAPILA SO SÓLOVÝM DEBUTOVÝM ALBUMOM CHANGE

Cindy Wilson - Change (Kill Rock Stars, 2017)

Cindy Wilson - ChangeDá sa konštatovať, že tvorba americkej skupiny The B-52’s bola pre New Model Rádio zásadnou. Vďaka ich tretiemu album Whammy! (1983) som sa zoznámil s Mirom Potočkom. Bolo to na burze platní v Medickej záhrade, kde som ako veľký fanúšik The B-52’s zháňal tento, vtedy úplne nový album. Jediný, kto ho vedel v tej dobe zohnať bol práve Miro a keďže sme zistili, že náš hudobný vkus zďaleka nespája len táto skupina, ostali sme v kontakte dodnes. Odvtedy ubehlo neuveriteľne veľa času a obom nám prešlo cez uši množstvo rôznorodej hudby. Sympatie k tejto skupine ale pretrvali dodnes, pretože všetky albumy The B-52’s môžeme hodnotiť aj s odstupom času ako nadčasové.

Cyndi Wilson oslávila vo februári tohto roku 60 rokov, z ktorých 40 rokov žiarila na hudobnej scéne ako speváčka americkej skupiny The B-52’s. Napriek tomuto medzníku stále oplýva kreativitou a zmyslom pre dobré skladby, ktorým nechýbajú silné emócie. O svojich nových piesňach hovorí: „Táto hudba je krásna a ja milujem všetko, čo je krásne“.

Myšlienka nahrať album Change vznikla pred desiatimi rokmi, kedy sa Cindy vrátila do svojho rodného mesta Athens. Na narodeninách jej syna sa stretla s hudobníkom menom Ryan Monahan vďaka skupine, ktorá hrala prevzaté piesne od The Beatles. Ryan na túto party dodnes spomína, ako na jednu z najlepších parties vôbec. Tento talentovaný mladý hudobník začal spolupracovať so Cindy na jej prvých koncertoch, počínajúc hviezdnou udalosťou 30-teho výročia skupiny R.E.M. Ryan spoločne s bubeníkom Lemuelom Hayesom dali dohromady niekoľko piesní a tak začal ich spoločný hudobný vzťah. Cyndi a jej noví kamaráti pokračovali v spoločných vystúpeniach, hrali v malých kluboch aj v garážach, až sa napokon rozhodli tvoriť vlastnú hudbu. V roku 2014 vznikli prvé štúdiové nahrávky s miestnym producentom a hudobníkom menom Suny Lyons.

Cindy Wilson band 2017„Prišli sme do Sunyho nahrávacieho štúdia, aby sme zaznamenali naše prvé nápady a zistili, či vôbec dokážeme urobiť niečo zaujímavé,“ hovorí Cindy. „Chceli sme zistiť, ako sa naše hudobné štýly zmiešajú. Suny pochádza z úplne iného mesta ako ja, ale bol skvelý. Taktiež bolo okamžite jasné, že sme ho museli prehovoriť, aby sa stal súčasťou našej kapely, pretože mal skvelé hudobné nápady. Mala som naozaj skvelý tím.“

Spolu s nadanými spoluhráčmi sa podarilo Cindy dosiahnuť na jej nahrávkach svojrázny zvuk, ktorý je súčasný a ktorý má korene v dlhej histórii jej kaleidoskopického hudobného objavovania. Albumu Change predchádzali EP platne Sunrise a Supernatural, ktoré predznamenali modernú víziu. Lyonsom produkovaný album Change spája hudobné žánre ako pop, disco, americké štandardy, alebo elektroniku do vlastnej tvorivej vízie. Nové skladby ako Mystic, Change, alebo No One Can Tell You sú vynaliezavé a svieže aj vďaka svojim harmóniám a úplne novou speváckou technikou Cindy Wilson.

„Aj ostatní členovia The B-52’s majú vlastné hudobné projekty,“ hovorí Cindy. „Mám štyridsiate výročie s The B-52’s a stále sa niečo deje. Zároveň som veľmi spokojná s týmto albumom a budem pokračovať s partiou, vďaka ktorej vznikol. Snažíme sa ísť do štúdia najmenej raz za mesiac, aby sme pokračovali v kreatívnej tvorbe. Stále experimentujeme a nové nápady stále prichádzajú. Cítim sa veľmi dobre v tejto skupine. Zbožňujem to.“

Róbert Gregor (foto: Sean Dunn)