ŠTRNÁSTY ROČNÍK FESTIVALU VIVA MUSICA! OTVORÍ JANOSKA ENSEMBLE

Viva Musica FestivalHollywoodsky herec John Malkovich, ktorý mal pôvodne festival otvárať, zavíta do Bratislavy až koncom augusta.

Štrnásty ročník festivalu Viva Musica! otvorí namiesto legendárneho amerického herca Johna Malkovicha, ktorý musel svoje vystúpenie pre pracovné povinnosti odložiť na august, súbor Janoska Ensemble. Zoskupenie sa predstaví 12. júla v bratislavskej Starej tržnici s novým projektom From Bratislava to Hollywood, v rámci ktorého uvedú svetoznáme filmové melódie v originálnom „Janoska štýle“.

Tri dni na to vo Veľkom evanjelickom kostole vystúpi francúzsky čembalista Jean Rondeau. „Jean Rondeau sa predstavil na Viva Musica! v roku 2016, keď zaznamenal neočakávaný úspech. Baroková hudba sa teší veľkému záujmu veľmi špecifickej komunity v rámci hudobného sveta a Jean Rondeau práve narušil tieto stereotypy a jeho koncert vzbudil aj záujem širokej verejnosti. Teraz prichádza na festival s novým, veľmi zaujímavým projektom Jasmin Toccata, ktorý vznikol v spolupráci s jeho francúzskymi kolegami, lutnistom Thomasom Dunfordom a perkusionistom Keyvanom Chemiranim. Spolu pripravili projekt, ktorý veľmi unikátnym spôsobom fúzuje orientálnu iránsku hudbu s veľkými barokovými majstrami,“ prezradil počas dnešnej tlačovej konferencie hlavný organizátor festivalu Viva Musica! Matej Drlička.

Janoska EnsembleĎalším interpretom, ktorého vystúpenie si budú môcť návštevníci a návštevníčky festivalu vychutnať, je americký organista Cameron Carpenter. Ten predvedie svoje umenie 16. júla v Slovenskom rozhlase. „Tento, na prvý pohľad výrazný umelec, je veľmi kontroverznou osobnosťou sveta klasickej hudby a prvý organista vôbec nominovaný na cenu Grammy. Jeho vystúpenie sa ťažko popisuje, treba ho vidieť,“ uviedol Drlička. Carpenter zavíta do Bratislavy s kamiónom, v ktorom si privezie vlastný štyriapoltonový organ, tzv. International Touring Organ. „Organisti vystupujú zvyčajne len v priestoroch, kde je organ dostupný, teda primárne v kostoloch. Cameron to vyriešil po svojom, pretože chcel vystupovať aj v koncertných sálach, ktoré organom nedisponujú,“ doplnil riaditeľ festivalu.

V druhý augustový deň odohrá koncert vo Veľkom evanjelickom kostole nórska husľová virtuózka Mari Samuelsen. „Mari očarila slovenské publikum na Viva Musica! už minulý rok rekompozíciou Vivaldiho Štyroch ročných období. Teraz sa vracia s projektom From Bach to Glass, ktorým vzdáva hold nemeckému barokovému majstrovi Johannovi Sebastianovi Bachovi a americkému minimalistovi Philipovi Glassovi. Známa hudobníčka tentoraz vystúpi aj so slovenským ansámblom,“ poznamenal Drlička.

Chýbať nebude ani koncert slovenskej hudobníčky Katarzie. Tá v rámci festivalu uvedie svoje piesne v nových aranžmánoch českého hudobného skladateľa a klaviristu Michala Nejteka. Piesne z jej albumu Agnostika (2016), ale aj čerstvé novinky zaznejú v experimentálnom nástrojovom obsadení doplnenom o jemnú elektroniku v podaní českého hudobníka a skladateľa Ivana Achera. Špeciálnym hosťom koncertu bude slovenská pesničkárka a skladateľka Katarína Máliková. „Hrozne sa na to teším a je to pre mňa veľká česť, že môžem byť na tomto festivale. Som vďačná Matejovi, že to vymyslel a že ma sem pozval. Je to niečo, čo som nečakala, keďže pôsobím ako muzikantka iba päť rokov a som nadšená, že sa nám podarilo získať súhlas Michala Nejteka a Ivana Achera, ktorí sú obaja pre mňa veľké mená a som ich veľký fanúšik,“ povedala Katarzia, ktorej vystúpenie si záujemcovia a záujemkyne budú môcť vychutnať 9. augusta v bratislavskej Starej tržnici.

Viva Musica!Do programu Viva Musica! organizátori festivalu tento rok zaradili aj vystúpenie legendárneho parížskeho súboru Ensemble intercontemporain. „Dotiahnuť tento súbor na Slovensko je pre nás veľkým úspechom a sme veľmi radi, že prijali pozvanie,“ podotkol Drlička. V Bratislave sa predstavia 16. augusta vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, pričom slovenské publikum zaujmú novým, provokatívnym projektom Dronocracy, inšpirovaným esejou Théorie du drone francúzskeho filozofa Grégoira Chamayoua. Ich vystúpenie prepojí hudbu, divadlo, autorské texty i video.

John Malkovich zavíta do Bratislavy koncom augusta, nový termín jeho predstavenia je momentálne v riešení. „John Malkovich mal festival otvárať, ale pred pár dňami nám prišla správa, že sa mu natiahlo nakrúcanie trojdielnej série o slávnom fiktívnom detektívovi Herculovi Poirotovi, takže sme museli zmenu akceptovať. Čakáme momentálne na potvrdenie nového termínu. Tým, ktorí majú už zakúpenú vstupenku a nebudú sa môcť jeho vystúpenia zúčastniť, budú, samozrejme, peniaze vrátené,“ informoval hlavný organizátor Viva Musica!.

Hollywoodska hviezda sa predstaví v Starej tržnici v exkluzívnej slovenskej premiére s projektom Rozprava o slepcoch argentínskeho spisovateľa Ernesta Sabata. Na pódiu ho budú sprevádzať klaviristka Anastasya Terenkova a taliansky orchester I Solisti Aquilani pod taktovkou Alvisa Casellatiho. Okrem projektu Rozprava o slepcoch zaznejú v prvej polovici koncertu aj Šostakovičova Komorná symfónia op. 110a a Contrafactus pre flautu a sláčikový orchester Giovanniho Sollimu.

Záverom festivalu vystúpia v Slovenskom národnom divadle sopranistka Adriana Kučerová a tenorista Pavol Bršlík, ktorí zaspievajú svetoznáme piesne z West Side Story. Koncert, ktorý sa uskutoční 25. augusta, iniciovali organizátori festivalu pri príležitosti stého výročia narodenia amerického dirigenta, skladateľa, klaviristu a autora kultových diel West Side Story a Candide Leonarda Bernsteina. Kučerovú a Bršlíka bude na pódiu sprevádzať Symfonický orchester Viva Musica! pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru. „Bernstein a West Side Story je také spojenie, že máloktorý spevák by tomu odolal. My s Paľkom Bršlíkom sa na to veľmi tešíme a verím, že to dobre dopadne a že naplníme očakávania divákov a poslucháčov a bude to aj pre nás krásny zážitok. Pre nás je to pre oboch nové, ani jeden z nás to ešte nespieval, ale tie árie a duetá sú všetkým dobre známe, takže to bude pre nás síce nové naštudovanie, ale nesmierne sa na to tešíme a dúfam, že si to veľmi užijeme,“ poznamenala pre Kučerová.

Súčasťou podujatia bude po druhý raz i projekt Viva Ulica!, ktorý sa tento rok uskutoční nielen v uliciach Bratislavy, ale aj v ďalších slovenských mestách v regióne. Zoznam umelcov, ktorí sa v rámci projektu tento rok predstavia, zverejnia usporiadatelia Viva Ulica! budúci týždeň.

Zdroj článku: Sita (foto: Viva Musica!)