SUBNESIA A HUDBA NIELEN NA SNÍVANIE

Subnesia je dánske duo, ktoré tvoria Anders Ponsaing & Michael Rune. Na svojom albume „The Beginning“ kombinuje melodické skladby s elektronickými beatmi a akustickými nástrojmi.


Náš kolega Miroslav Potoček má žiaľ už dlhšiu dobu zdravotné problémy. Napriek tomu hudbu neprestáva sledovať a vytrvalo nám posiela svoje hudobné tipy. Týmto mu želáme skoré uzdravenie a navrátenie do normálneho života!

Tentoraz si v rubrike „album týždňa“ dovolíme upozorniť na jeden z pozoruhodných objavov. Pod jeho dlhodobým drobnohľadom je totiž okrem iných rešpektované dánske vydavateľstvo Music For Dreams, pre ktoré nahráva aj duo Subnesia. Ako preklad jeho názvu „Hudba pre sny“ naznačuje, tento label je zameraný najmä na chill-outovú scénu. Nie, neľakajte sa, nemusí byť všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Nový začiatok

Anders má skúsenosti ako DJ a Michael pôsobil dlhé roky ako saxofonista. Duo Subnesia založili so zámerom vytvoriť elektronický projekt, v ktorom budú klásť dôraz na melodiku a celkovú inštrumentáciu. V jeho hudbe počuť hip-hop, funk alebo latinsko-americké vplyvy, ktoré sú postavené na downtempových beatoch a na prúde úprimných, romantických či pohodových nálad.

Dvojica o novinke prezradila: „Album nesleduje lineárnu zvukovú niť, pretože každá skladba stelesňuje niečo odlišné a samostatné. Spoločnou niťou je naša spoločná cesta, naše skúmanie prostredníctvom rôznych zvukov. Víziou tohto albumu bolo vytvoriť taviaci kotol hudobných nápadov, ktorý bude zahŕňať širokú škálu žánrov a štýlov. Chceli sme nahrať niečo nové a vzrušujúce spojením organických, akustických a elektronických prvkov do niečoho jedinečného. Album The Beginning odráža túto víziu v tom, že sme spolupracovali s množstvom rôznych hudobníkov, s cieľom vytvoriť nahrávku, ktorá prekračuje zaužívané hranice. Je to vyvrcholenie našej spolupráce s vydavateľstvom Music For Dreams a vizionárom Kennethom Bagerom. Vďaka nej sme našli svoju skutočnú identitu a smer.“


Viacerí hostia

Medzi hosťami sa na nahrávkach albumu „The Beginning“ objavili hudobníci a speváci ako Baun, Truck D, Mathias Heise, Charlotte Caluwaerts, Nordal a Nikolai Bøgelund.

Na skladbe „Here With You“ sa podieľal spevák Baun. Duo v nej opúšťa downtempové beaty a vytvára maslový pop s príchuťou soulu, podmanivých sláčikových nástrojov a funkovej basovej gitary. Spev evokuje romantiku lenivého rána stráveného s milovanou osobou.

Ak máte radi hudbu Laid Back, prípadne Yello, tak by sa vám tento album mohol páčiť. My spomínané skupiny stále rešpektujeme a musíme uznať, že ich hudba je nielen na počúvanie, ale občas aj do skoku. A čo je najdôležitejšie, dokáže navodiť dobrú atmosféru, ktorú sa vám snažíme sprostredkovať v našom online vysielaní na platforme Mixcloud. Takže si ju tento týždeň užite aj s nahrávkami dua Subnesia.

Róbert Gregor (foto: press Subnesia)