TALIANSKY PRODUCENT POPULOUS VENOVAL NOVÝ ALBUM ŽENÁM

Populous je pseudonym hudobného producenta menom Andrea Mangia.

Jeho nový album sa volá „W“ (Women – Ženy) a je venovaný ženskosti v globálnom pope. Taktiež skúma hranice medzi elektronickou hudbou, kumbiou a tzv „vogueingom“ (pohyb, ktorý sa robí hlavou pri vyhýbaní bozku).

Populous pochádza z mesta Lecce nachádzajúceho sa v južnom Taliansku. Vo svojich piesňach kombinuje elektroniku s ďalšími viacvrstvovými hudobnými štruktúrami. Od roku 2005 nahral päť albumov a komponoval skladby k módnym prehliadkam pre Gucciho i Vivian Westwood.

Nápad na album „W“ dostal Populous po prečítaní novinového článku o iránskej streamovacej hudobnej službe. V islamskom štáte sa úradníci činní v trestnom konaní rozhodli vymazať všetky ženské hlasy z tejto platformy. „Bol som naštvaný a rozhodol som sa urobiť album o dôležitosti žien v hudbe. Ako gaya sa ma táto téma tiež dotýka,“ hovorí Populous.

W ako ženy.

Na „W“ najprv Populous vyjadruje svoju lásku k mužom a neskôr usporadúva hudobný manifest venovaný ženám, ktoré ho formovali. Podľa vlastných slov sa na tomto albume po prvýkrát cíti na 100% slobodný. Spolu s hostkami z Talianska, Argentíny, Mexika, Brazílie a Japonska sú teraz oponentmi macho kultúry. Niektoré speváčky boli roky jeho priateľkami a hudobnými spoločníčkami, iné hudobnými vzormi. „Štylisticky som mal cieľ zachovať charakterové vlastnosti každého umelca.“

So Sobrenadar z Argentíny zdieľa vášeň pre vysnívaný pop osemdesiatych rokov. Emanuelle z Brazílie ho predstavila na Afrosambas s básnikom Vinicio de Moraesom. Spoločná pieseň „Flores No Mar“ je venovaná afro-brazílskej bohyni Lemanja – patrónke žien.

Hudba a móda.

Album „W“ znie ako farebná módna kolekcia. Či už ide o nováčika digitálnej kumbie Sotomayor z Mexika, alebo indie speváčku Cushee z Japonska – každá z desiatich skladieb je ušitá na mieru pre jedinečných umelcov z troch kontinentov. Populous ponechal svojim partnerom veľa priestoru aj na vlastnú realizáciu. Desať skladieb sa neriadi obvyklou štruktúrou popových skladieb. Počuť v nich atmosférické a dlhé prestávky, inštrumentálne prechody i experimenty.

Utopistická párty.

Obal nového albumu je manifestom rodovej spravodlivosti a rovnosti. Na utopickej party v starej hale tancujú spolu ženské a queer-feministické ikony hudobnej histórie ako Grace Jones, Missy Elliott, Loredana Bertè, RuPaul, Aaliyha, Amanda Lear, Beth Ditto Divine.

„Je to utopistická party, pre ktorú by sme urobili všetko, aby sme sa jej zúčastnili,“ povedal Populous. Obal albumu vytvoril grafik Nicola Napoli. Tento queer grafický dizajnér už roky navrhuje plagáty pre berlínsky klub Berghain.

Album „W“ vyjadruje štýlovými modernými farbami globálneho popu hudobný protest proti homofóbii a macho postojom. Vybrané skladby z neho budete počuť v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Populous)