ENIESA PIESŇOU MELODY UMOCNILA ATMOSFÉRU DOKUMENTU NEVIDITEĽNÁ

Eniesa je v tomto roku mimoriadne aktívna. Vo februári vydala a pokrstila svoj štvrtý autorský album „Jablko“, z ktorého predstavila sériu videoklipov. Svojou hudbou tiež prispela do filmu „Neviditeľná“.

Dokument „Neviditeľná“ mal premiéru siedmeho novembra na filmovom festivale Jeden Svet. Bol zaradený do hlavnej súťaže, ktorú napokon vyhral spolu s diváckou cenou. Tento dokument režisérky Maii Martiniak je skladačkou príbehov, ktoré nám dovoľujú preniknúť do emocionálneho života traumatizovanej ženy. Je to jemné prerozprávanie skúseností, ktoré inšpirujú k novým možnostiam príchodu detí na tento svet.

Neodmysliteľnou súčasťou, ktorá dotvára celkovú atmosféru filmu, je hudba.

„Sandra Urbančíková alias Eniesa bola pre film Neviditeľná okamžitou voľbou. Poznáme sa dlhšie a vedela som, že k tvorbe hudby pristúpi citlivo a zodpovedne. Nechala sa uniesť príbehom a pocitmi, ktoré v nej film vyvolal. O to viac, že rodila doma a zažila si skutočne veľmi silný a pozitívny zážitok. Na spoluprácu si prizvala hudobníka Pavla Jeňa…“, hovorí Maia Martiniak.

Hudba k filmu filmu vznikala v košickom štúdiu Undergroove Records pod dohľadom Sandry Urbančíkovej a Pavla Jeňa.

Na pomoc si prizvali aj hosťujúcich muzikantov. Peter Tóth podfarbil atmosféru piesne zvukom elektrickej gitary a František Jano dotvoril soundtrack sláčikovými nástrojmi.

Titulná pieseň vznikla popri tvorení dramaturgie hudby k celému filmu.

Počas stretnutia režisérky a autorky hudby Eniesy, práve jeden z príbehov žien jej učaroval natoľko, že ju inšpiroval k napísaniu skladby. Tá nesie rovnaký názov ako žena, o ktorej spieva – Melody.

„Hovorili sme o príbehoch žien a o pocite, ktorý zažívajú a ako ho pretaviť do filmu. Zrazu Sandra vzala gitaru a začala spievať: „All my life I’ve been waitin‘ for miracle – And today I’m still waitin‘ – Who are you to see me so physical – Who is ready for changin‘ – My friends covered me with stones – And I’m still all alone…“.

„Príbeh Melody sa jej začal vlievať do hudby a slov a ja som v tej chvíli vedela, že máme pesničku k filmu. Asi sa to na Slovensku nenosí. Pesničku k filmu mávajú iba veľké filmy z hranej produkcie, ale v dokumentárnom filme to teda určite nie je zvykom a budget býva tak na hrane, že sa nad tým ani neuvažuje. Lenže čo spravíte, keď vám Sandra zloží v izbe hit?,“ spomína Maia Martiniak.

Napokon skladba „Melody“ dostala aj vizuálnu podobu vo forme videoklipu.

Jeho scenár sa postupne vyvíjal, občas aj radikálne menil a pri realizácii sa objavovali stále nové prekážky. Ale ani dva spadnuté stromy na ceste k lokácii, prekvapivá zima a dážď či natáčanie pod vodou nezabránili tímu odhodlaných žien vytvoriť pôsobivé video. Dokonca mu pridali na dramatickosti.

Želmíra Urbančíková a NMR (foto: videoklip Eniesa – Melody)