TERRIBLE 2S SA VRACAJÚ K PROTEST SONGU A K TÉME ŠTASTIA

Lucia Piussi jednu známu pesničku o slobode zložila ešte v časoch, keď pôsobila v Živých kvetoch. Dôležitých tém sa opäť dotýka v dvoch novinkách, ktoré vznikli v zostave pod názvom Terrible 2s.


Piesne „Slovenskooo“ a „Šťastie“ boli zverejnené symbolicky deň po oslave slobody a demokracie. K prvej skladbe vznikol videoklip, ktorý natočila režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi.

Terrible 2s vznikli po rozpade Živých kvetov zo štyroch pôvodných členov a novej basgitaristky.

Debutový album „Na vrchole síl“ im vyšiel na jeseň pred rokom. Lucia Piussi v novej kapele podľa vlastných slov akoby objavila pre seba nový jazyk a neplánovala sa vrátiť k protest songom.

„Lenže človek mieni, pánboh mení a ja som jeden večer sedela v kresle s gitarou a snažila sa niečo si hrať. Moje deti práve pozerali nejaký šport a začali hulákať tú fanúšikovskú hymnu „Slovenskooo“ a my s mužom sme len tak prevrátili oči a čakali, kým to prejde. Na druhý deň, keď boli deti v škole, som ju zas zobrala do rúk a čo sa mi okamžite do tých akordov votrelo? „Slovenskooo“!,“ hovorí textárka, speváčka a skladateľka.

Popevok zrazu dostal nielen inú náladu ale aj význam. „Ten text som vychrlila celý behom možno hodiny, bolo to ako keď vyletí zátka z fľaše. Dala som tam v tom záchvate všetko, čo ma na tejto našej krajine fakt štve. To elitárstvo a nafúkanosť na všetkých frontoch,“ dodáva Lucia.

Nahrávka vznikala v štúdiu Real Music House u producentov Roberta Pospiša a Martina Sillaya asi týždeň pred tragédiou v Teplárni.

„Deň po vražde sme so sestrou točili v Prahe klip. To sa nedá naplánovať, to sa dá len vyslyšať. Tá pesnička vyslovene visela na strome a ja som ju odtiaľ len zvesila.“

Druhou piesňou z EP je skladba „Štastie“, ku ktorej zložil hudbu Jaro „Leďo“ Lederleitner z kapely Princovia a video k nej chystá režisérka Mária Pinčíková. Obidve sú dostupné aj na streamovacích službách a vyšli pod značkou Slnko Records.

Vznik novej hudby Terrible 2s podporila Nadácia mesta Bratislavy.

Alexander Čerevka a NMR (foto: Robert Fapso)