TYGROO: KANIBALISTICKÁ VÍZIA V NOVOM KLIPE

Pražská skupina Tygroo pôsobí na hudobnej scéne 6 rokov. V jej hudbe dominujú dychové i bicie nástroje, niekedy počuť akordeón. Singlová novinka s názvom „Human Burger“ reflektuje na skutočnosť, že na Zemi žije už 8 miliárd ľudí a zároveň ponúka riešenie.


Tygroo doposiaľ nahrali dva albumy „Sauti Mafuta“ (2017) a „Tgzz Dgzz“ (2019). V ich hypnotickej tanečnej hudbe sa prelína elektronika, balkánska hudba, jazz i rap. Každá z ich piesní využíva z týchto žánrov niečo iné a kombinuje zdanlivo nezlučiteľné štýly svojským spôsobom. Ich vystúpenia dokážu návštevníkov dostať do tanečného tranzu, pretože pre kapelu znamenajú niečo ako rituál.

„Text piesne vychádza z čierneho humoru, že najekologickejším spôsobom záchrany planéty by bolo, keby sa ľudia začali jesť navzájom. To by vyriešilo našu potrebu jesť veľa mäsa a spomalilo by to preľudnenie. Na podporu tejto myšlienky (a tak trochu aj za účelom natáčania časti videoklipu) sme zorganizovali celkom úspešnú demonštráciu na anjelovi pred pražským McDonaldom,“ hovorí člen kapely Matěj Heinzl.

Hudobne je skladba „Human Burger“ organickou zmesou atmosférickej elektroniky a zvukov akustických nástrojov, pričom melódia a rytmy čerpajú inšpiráciu z Afriky a Blízkeho východu.

Videoklip túto myšlienku rozvíja ešte viac, pretože sa v ňom prelínajú fiktívne televízne spoty propagujúce nový „životný štýl“ so zábermi z akéhosi post apokalyptického sveta, v ktorom hŕstka pozostalých hrá a spieva temnú hymnu oslavujúcu kanibalizmus.

„Nakrúcanie videa bolo pre nás veľkou zábavou, natáčali sme na krásnych (alebo krásne škaredých) miestach, využívali sme náš neustále sa zväčšujúci zázračný šatník, vyskúšali sme si prácu so zeleným plátnom a zároveň sme robili sociálny experiment. Dúfame, že výsledok poteší divákov podobne, ako sme si my užili celý tvorivý proces vzniku videoklipu“, dodávajú členovia skupiny Tygroo.

NMR (foto: archív Tygroo)