THE BATS – DUNEDIN SOUND NETOPIEROV Z OCEÁNIE

The Bats – The Deep Set  (Flying Nun Records/2017)

Je vysoko hodnotený. V recenziách má zväčša štyri hviezdičky. Tým tiež púta pozornosť – najnovší album The Deep Set, novozélandskej skupiny The Bats. ( Robert Scott – spev, gitara, Kaye Woodward – spev, gitara, Paul Kean – basová gitara, sprievodný spev, Malcolm Grant – bicie nástroje). Pre mnohých bude pravdepodobne táto skupina  neznámym pojmom, no na nezávislej scéne je starou legendou. Náš spolok Independent Music Club si v roku 1987 zakrúžkoval do svojho vlastníctva jej prvý album Daddy´s Highway, nahrávaný v obývačke, čo v tých časoch ešte nebolo také bežné ako dnes. Neskôr sa z tohto albumu stal uznávaný  pojem Dunedin soundu, štýlu z Nového Zélandu (z mesta Dunedin), ktorý na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia ovplyvnil mnohé dnes už slávne skupiny, napríklad R.E.M.

Dunedin sound bol unikátnou odnožou indie rocku o ktorej sa hovorilo, že je to rock bez hard rocku. Niektorí tvrdí rockeri mu preto vyárendovali miesto na popovom slniečku, napriek tomu, že v ňom nezriedka zneli gitary kapiel očarených punk rockom i štýlom The Velvet Undreground a psychedéliou. Najúspešnejším predstaviteľom Dunedin soundu bola skupina The Chills, ozdoba hudby protinožcov.

No ďaleko za ňou neboli ani Netopiere – The Bats. Dnes, po tridsiatich rokoch od ich albumového debutu, prekvapujú títo dnes už takmer šesťdesiatnici mladistvou sviežosťou. Na svojom štýle nič nezmenili. Pôsobí jednoducho, úprimne, priam ľudovo, je podfarbený melanchóliou a nostalgiou za garážovými beatovými skupinami rannej éry sixties – nie je depresívny.  Pesničky Netopierov bývajú porovnávané s obrazmi insitných maliarov . Odráža sa v nich mentalita a kultúra obyvateľov Nového Zélandu s európskymi koreňmi.

Miroslav Potoček (foto: archív)