THE CORAL MAJÚ NOVÝ ALBUM PLNÝ PSYCHEDÉLIE

THE CORAL - DISTANCE IN BETWEENTHE CORAL – DISTANCE IN BETWEEN (IGNITION RECORDS 2016)

Psych-folková britská skupina The Coral sa po jej predošlom albume, ktorý obsahoval  staršie, dovtedy nevydané skladby, teraz ozvala s ôsmym radovým štúdiovým počinom. Kapela vedená lídrom Jamesom Skellym je etablovaným pojmom na britskej hudobnej scéne, koncertovala s Arctic Monkeys, úspešne sa umiestnila v rôznych rebríčkoch popularity a od čias, keď v roku 1996 začínala, si vybudovala dobrú povesť. Jej albumy sú vždy očakávané. V časoch eponymného debutu či neskoršieho, kritikmi ceneného albumu Magic and Medicine, sa The Coral sústredili viac na folkovejšie vyznenie piesní, neskôr sa začali spoliehať na magickú psychedéliu, ktorej zostali verní aj na novinke Distance In Between.

Predzvesťou tejto novinky bol singel Chasing the Tail of a Dream, ktorý bol aj súčasťou našich zimných playlistov a dával tušiť, že nový hudobný materiál od The Coral ponúkne skôr rozsiahlejšie skladby, ako jednoduché pesničky typu Pass It On, ktoré sme od tejto kapely poznali v minulosti. Album obsahuje aj ďalšie podobne ladené skladby, miestami doplnené o pomalšiu baladu ( Distance Inbetween, Beyond the Sun). Bluesové vplyvy počuť v piesni Holy Revelation. Relaxačná meditácia evokuje 60. roky v skladbe She Runs the River. Napriek tomu, že na novom albume nepočuť vyslovene pesničkársky hit, aké vedela kedysi táto kapela bez problémov zložiť, dá sa konštatovať, že ide (opäť) o kolekciu vydarených piesní,  presvedčivo zahraných.

Verní fanúšikovia by teda sklamaní byť nemali, no tých nových mali The Coral viac šancí osloviť v minulosti – novinke tak trochu chýba svieži „drive“ , je trochu ťažkopádna.  Názor si môžete vytvoriť sami, keď budete dnes večer počúvať program 120 minút s hudbou, v ktorom sa albumu Distance In Between budeme venovať podrobnejšie.

Matej Lauko