THE DIVINE COMEDY – BOŽSKÁ KOMÉDIA AKO CHAMBER POP BEZ ALIGHIERIHO

The Divine Comedy - Foreverland (The Divine Comedy , 2016)

The Divine Comedy – Foreverland

Už samotný názov skupiny The Divine Comedy napovedá, že by sa mala prinajmenšom snažiť o prekročenie prahu všednosti a umeleckej podpriemernosti. Názov tak slávneho literárneho diela, akým je Božská komédia talianskeho básnika Danteho Alighieriho ju k tomu chtiac-nechtiac zaväzuje. Neil Hannon, umelecký šéf, spevák a skladateľ tejto anglickej skupiny, záväzok dôstojne prijal a nesklamal. I keď je nutné dodať, že nepochádza z Anglicka. Narodil sa v Dubline.

neil-hannon-photo-2016Po niekoľkoročnej prestávke Neil Hannon tento rok svoju skupinu vzkriesil. Ohlásil, že do februára 2017 odohrá viac ako 50 koncertov a nahral album Foreverland. V nových piesňach opäť dokázal, že patrí medzi najoriginálnejších súčasných britských skladateľov. Album Foreverland bol nahrávaný v Írsku a v Londýne. Autor si ho sám aranžoval. Vydaný bol na značke jeho vlastného vydavateľstva Divine Comedy Records. Neil o ňom hovorí: „Je o stretnutí so spriaznenou dušou a šťastnom živote s ňou nielen celý život, ale aj po smrti“.

Prvý singel Catherine The Great sa dočkal originálneho video spracovania pod dohľadom mladého francúzskeho režiséra Raphaël Neala. Zahrala si v ňom pôvodom rumunská herečka Elina Löwensohn. Titulná skladba albumu Foreverland je o napoleonskom komplexe. Z ďalších skladieb si ešte dovolíme upozorniť na „hrdinskú“ To The Rescue, I Joined The Foreign Legion (To Forget) o vstupe do cudzineckej vojenskej légie, alebo na skladbu Funny Peculiar s hosťujúcou speváčkou Cathy Davey.

Róbert Gregor