THE SPECIALS DOSIAHLI S ALBUMOM ENCORE VRCHOL SVOJEJ ŠTYRIDSAŤROČNEJ KARIÉRY

The Specials - Encore (Island, 2019)

The Specials - EncoreOsobne som nebol nikdy veľkým fanúšikom anglickej skupiny The Specials, ale jej tvorbu som vždy rešpektoval. V Bratislave mala už v osemdesiatych rokoch minulého storočia nemalý počet fanúšikov, podobne ako niekoľko ďalších vtedajších predstaviteľov prevažne britskej scény SKA.

The Specials pochádzajú z anglického mesta Coventry. Koncom sedemdesiatych rokov začali hrať unikátnu zmes hudobných štýlov ako ska, punk, reggae a ich hudba bola často korenená politicky orientovanými textami. Zakladajúcimi členmi kapely boli Terry Hall (spev), Lynval Golding (gitara), Horace Panter (basgitarista), ako aj Jerry Dammers (zakladateľ vydavateľstva 2 Tone, ktoré im vydalo ich prvé dva albumy). Po prvých personálnych zmenách sa k nim pripojil spevák Neville Staple, gitarista Roddy Radiotion a bubeník John Bradbury. Začiatkom osemdesiatych rokov sa im podarilo nahrať dve piesne, ktoré bodovali vysoko v britskom singlovom rebríčku. Boli nimi piesne Ghost Town a Rudy, A Message to You. Skupine The Specials sa však nikdy nepodarilo dobiť vrchol britského albumového rebríčka.

Novinka Encore je prvým štúdiovým albumom autorských piesní The Specials od roku 1998, keď im vyšiel titul Guilty ‚til Proved Innocent! Zároveň je to ich prvý album s Terry Hallom od roku 1981, keď s nimi nahral pieseň Ghost Town a krátko nato skupinu opustil. Terry Hall s Lynval Goldingom totiž v osemdesiatych rokoch pôsobili v skupine Fun Boy Three a sympatické boli aj Hallove neskoršie hudobné výlety do oblasti world music. V roku 2003 nahral napríklad s členom skupiny Fun-Da-Mental menom Mustaq, zaujímavý album The Hour of Two Lights, ktorý bol nominovaný na cenu World Music Awards a bodoval aj v rebríčku World Music Charts Europe.

The Specials 2019Albumová novinka Encore od súčasných The Specials obsahuje tri prebrané piesne. Sú nimi Black Eyed Boys (The Equals), Blam Blam Fever (The Valentines) a The Lunatics (Fun Boy Three). Popri nich sa na nej nachádza osem autorských piesní z ktorých sála energia viac ako v ich začiatkoch. Pilotným singlom sa stala pieseň Vote For Me, nie je to však vôbec jediná skladba vhodná do vysielania rozhlasových staníc podobného zamerania akou je naša. Čo sa týka komentovania aktuálnej politickej situácie, kapela zrejme dospela k názoru, že je horšia ako bola pred štyridsiatimi rokmi. Napriek tomu je jej hudba optimistickejšia ako v minulosti.

„Nahrávanie tohto albumu bolo úžasnou skúsenosťou“ prehlásil nedávno Golding. „Bez nových Terryho textov by sme sa nikdy nedostali tam, kde sme dnes. Trvalo to dlho, ale načasovanie nemohlo byť lepšie.“

The Specials sa s albumom Encore začiatkom februára umiestili na prvom mieste britského albumového rebríčka. Niežeby to bolo pre mňa dôležité, no o Vašu pozornosť sa budú jeho nahrávky uchádzať v rubrike „Album týžďňa“. 

Róbert Gregor (foto: press)