THE THERMALS SA ZNOVU PREDVIEDLI, SIEDMY ALBUM SA VYDARIL

THE THERMALS - WE DISAPPEARTHE THERMALS –  WE DISAPPEAR (SADDLE CREEK 2016)

Americká lo-fi trojica The Thermals, pochádzajúca z Portlandu, zaznamenala úspech predovšetkým veselým singlom Now We Can See v roku 2009. Je to možno až tak trochu neuveriteľné, no kapela má za sebou k dnešnému dňu už sedem štúdiových albumov, ten prvý pomenovaný No Parts per Milion vyšiel v roku 2003.

The Thermals sa sformovali rok predtým, dnes pôsobia v trojici (Hutch Harris – spev, gitara, Kathy Foster – basgitara, spev, Westin Glass – bicie, spev). Hutch a Kathy si padli do očí krátko po skončení štúdia a v domácom portlandskom prostredí pôsobili ako hudobné duo  z ktorého sa stala  miestna legenda. Verní svojmu lo-fi prístupu k tvorbe nahrali pod názvom The Thermals prvé skladby v kuchyni jednoizbového bytu a vďaka podpore Bena Gibbarda z Death Cab for Cutie sa dostali do pozornosti nezávislého labelu Sub Pop, v ktorom ako kapela so sotva štvrťročnou históriou dostali kontrakt na tri albumy. Potom sa premiestnili do iných vydavateľstiev, no ani napriek tomu a odchodom a príchodom jednotlivých členov neupustili od svojho typického indierockového muzicírovania. Ako producent jedného z albumov s nimi spolupracoval člen legendárnych Fugazi – Brendan Canty, objavili sa aj v úvode ôsmej série obľúbeného seriálu Tráva, v ktorej  vytvorili novú verziu úvodnej skladby Little Boxes, pôvodne od pesničkárky Malviny Reynolds.

I keď lo-fi prístup k hudobnej tvorbe by mohol evokovať istú dávku roztopašnosti, a i keď The Thermals sem-tam radi muzikantsky uletia do bláznivých polôh, textovo sa často sústreďujú  na vážne témy, nevyhýbajúc sa politike, náboženstvu, viere , názorom niektorých svätuškárov, úmrtnosti  a vyprchávajúcej láske.

Nový album We Disappear otvára klasická skladba tejto kapely: výbušný track Into the Code znie ako zo starších nahrávok, zhutnený zvuk (hluk?) gitár a ráznych bicích, do toho nástojčivý frontmanov spev. Celkovo sa úvod albumu sústredí skôr na energickejšie skladby, zastupuje ich aj druhá v poradí My Heart Went Cold i trojka Hey You. The Thermals vďaka svojej mladíckej energii, prítomnej vo väčšine skladieb aj na novom albume, stále dokazujú, že by ich nebolo od veci zavolať na festival i do našich končín, ich melodické, no pritom neraz ostré pesničky by dobre zneli na veľkom  letnom pódiu. Aj také obsahuje nový album: dvojica za sebou nasledujúcich skladieb o umieraní (If We Don’t Die Today a The Great Dying) má melancholický nádych, no vďaka autorstvu The Thermals aj presah od jednoduchej gitarovky k piesňam s pridanou hodnotou. Napokon, albumová novinka ponúka desať nových pesničiek, z ktorých žiadna sa nejaví ako vata.

Večer od dvadsiatej hodiny vám od The Thermals ponúkneme niekoľko nových i starších skladieb. Zaznejú spomínané rázne lo-fi „vypaľovačky“ (The Walls, Thinking of You), ale aj pochmúrnejšie ladené výlety do pesničkárskych zákutí (záverečná Years in a Day). Po viacnásobnom vypočutí nového albumu sa skladby pekne uležia v podvedomí, čo vedie k jednoznačnému záveru, že ide o vydarený prírastok do diskografie tejto americkej kapely.

 Matej Lauko