THE URBAN VOODOO MACHINE – NAJZÁBAVNEJŠIA KAPELA VO VEĽKEJ BRITÁNII

the urban voodooTHE URBAN VOODOO MACHINE – LOVE, DRINK & DEATH  (GYPSY HOTEL / 2014)

Sprevádza ju povesť najzábavnejšej kapely vo Veľkej Británii – The Urban Voodoo Machine. Ako znie?

Jednoducho povedané, ako keby ste v „šejkri“ namiešali hudbu Toma Waitsa, The Pogues, pridali big bandový zvuk, trošku barový, trošku garážový, doliali temperament Ska Cubano (v skladbe Jimmy Cuba) a dovŕšili ľadovými kockami tvrdej „undergroundovej“ dychovky Mardi Gras.bb.

V štúdiu 9 členná, na pódiách 12 členná partia kapelníka Paula-Ronneyho Angela (narodeného v Nórsku) s make-upom „zombies“ je parodickým hudobným hororom londýnskej podzemnej kabaretnej scény s duchom starého Soho, veľkým taviacim kotlom v ktorom buble jazz, hudba kapiel pohrebných sprievodov New Orleans, blues, cigánsky bop, rockabilly, surf rock, spaghetti western music, tango, salsa, punk, folk, valčík, kabaret, mariachi, country, klezmer, cirkus, karneval, gitary, kontrabas, husle, bendžo, valcha, ukulele, buzuki, bodhrán, akordeón, harmonika, klavír, kazoo, mandolína, trúbky, tuba, klarinet, saxofón, maracas, bubon, tamburína, gong. Pritom všetkom nezabúda na pôsobivé melódie, cit, vášeň a v jej hudobnom štýle na adekvátny pijanský spev. Nechýba atraktívny hosť, Wilko Johnson v skladbe Help Me Jesus.

URBAN VOODOO MACHINE

Kapela má už svoj vypestovaný imidž.

Kódom jej fanúšikov je červeno-čierne oblečenie. Jej najnovší album Láska, pitie a smrť pripomína Rum, sodomiu a bičovanie slávnych The Pogues nielen názvom. Najlepšia posádka z potápajúceho sa britského hudobného loďstva vztyčuje na stožiari svojej archy zástavu jeho záchrany. Uvidíme ju niekedy aj na festivale Pohoda?

Miroslav Potoček (foto: press The Urban Voodoo Machine)