TITUS ANDRONICUS NAHRALI ROCKOVÚ OPERU

Titus ATITUS ANDRONICUS – THE MOST LAMENTABLE TRAGEDY (2015 MERGE RECORDS)

Šestica „pankáčov“ z Ameriky – Titus Andronicus – hrá surový, rázny indie rock s výraznými punkovými vplyvmi. Pochádza z New Jersey a údajne ju inšpirovali „folkáči“ Neutral Milk Hotel a nezávislí Pulp. Z programu „120 minút s hudbou“ možno budete mať v povedomí jej eponymnú „singlovku“, s ktorou sa Titus Andronicus presadili aj vďaka tomu, že bola použitá v televíznom seriáli Elementary. Teraz si však posvietime na ich najnovšiu nahrávku, konceptuálny album The Most Lamentable Tragedy. A  bude z čoho vyberať, ide totiž o nezávislú rockovú operu, ktorá dovedna obsahuje 29 skladieb, i keď niektoré majú dĺžku iba pár sekúnd.

Nielen rozsiahla minutáž (celkovo 93 minút nových pesničiek) prináša so sebou väčšie nároky na poslucháča. Titus Andronicus totiž nekomponujú ľahko počúvateľné, zapamätateľné hity, ktoré sa bleskovo dostávajú pod kožu. Ich skladby na tomto novom albume sú zliate dohromady, takže už od prvých taktov úvodných pesničiek nevnímate prestávky medzi pesničkami. Odsýpajú jedna za druhou.

Skladba Lonely Boy má punkovú patinu sedemdesiatych rokov a pripomenie atmosféru skladieb Iggyho Popa či Patti Smith. Ešte punkovejšie a ostrejšie znejú Titus Andronicus v tracku Dimed Out, asi ako novodobá reinkarnácia Sex Pistols . Blízko však majú aj ku klasickému pesničkárstvu, len to „ich“ pesničkárstvo je trochu ukričané (I Lost My Mind, Mr. E. Mann). Inokedy vsadia viac na gitarovú melódiu spoločne s klavírom, no pokriky – ktoré možno budú niekomu píliť uši – dominujú, napríklad v skladbe Fired Up.

Keďže ide o rozsiahly album, priestor na ňom má aj niekoľko dlhších skladieb, takmer desaťminútových. More Perfect Union, jedna z nich, však nemá zaujímavý hudobný nápad a pri počúvaní trochu nudí, druhá s názvom (S)HE SAID/(S)HE SAID je už vydarenejšia, najmä pre porciu punkovej energie, ktorú títo Američania vedia správne dávkovať. Približne v jej polovici sa tempo zmení na pomalé, ktoré v závere prejde do takmer meditatívnej nálady, aby sa krátko pred koncom znovu rozbehlo a vrátilo do punkového rytmu á la Buzzcocks.

Názory publicistov na nový album Titus Andronicus sa líšia, niektorí ho považujú za objavný, iní za takmer nestráviteľný. V každom prípade ide o pozoruhodnú kapelu, ktorá si zaslúži pozornosť. Ukážky z jej nového konceptuálneho albumu zaznejú v utorňajšom vydaní programu 120 minút s hudbou.

Matej Lauko