SWING PO KOLUMBIJSKY OD MONSIEUR PERINÉ

Monsieur Periné - Caja de Música (Sony Music, 2015)

monsieur-perine-caja-de-musicaSo svojim prvým, predchádzajúcim albumom Hecho a Mano (2012 ) sa Monsieur Periné katapultovali do popredia hudobnej scény v Kolumbii.

Získali ním mnoho cien a uznanie aj za hranicami svojej rodnej krajiny. Caja de Música je ich dlho očakávaný druhý album, na ktorom  rozvíjajú vlastný hudobný štýl a pridávajú do neho ešte viac energie, ako na predchádzajúcom albume.

Čaro tejto skupiny spočíva v jej latisko-americkej hudbe, typickej pre dvadsiate roky minulého storočia , v ktorej pulzoval jazz a swing.

Pozornému poslucháčovi neuniknú ani ďalšie hudobné vplyvy,  napríklad cigánskej hudby, alebo francúzskeho šansónu. Špecifickú tvár dodáva Monsieur Perine ich speváčka Catalina Garcia, ktorá dokáže zo španielčiny nenápadne prekĺznuť do francúzštiny, alebo i do ďalších svetových jazykov. Spoločne s vtipným spoluhráčom a gitaristom Santiagom Sarabia tvoria základ skupiny a skladajú väčšinu jej piesní.

Albumovú novinku Caja De Música produkoval uznávaný hudobník a producent Eduard Cabra zo skupiny Calle 13, ktorá získala v minulosti latinskú Grammy.

Skladby boli nahrávané v  Portoriku, Mexiku, New Yorku a Bogote. V Portoriku prišiel Monsieur Periné inštrumentálne podporiť miestny symfonický orchester. V piesni Nuestra Canción si zaspieval dominikánsky spevák Vicente Garcia. Za ďalšie piesne s hitovým potenciálom možno považovať  nahrávky  Mi Libertad a No Hace Falta.

Monsieur Periné

Významné postavenie majú Monsieur Periné už aj v Európe.

V Nemecku sa napríklad prvýkrát uviedli ako „predskupina“ francúzskej hviezdy ZAZ a ich piesne hrajú i vybrané nemecké rádiá. V týchto dňoch prebieha ich európske koncertné turné.

Názov ich nového albumu Caja de Música sa dá zo španielčiny preložiť ako Juke Box. V kolumbijskom význame predstavuje malé hracie skrinky, ktoré možno bežne kúpiť v obchodoch so suvenírmi.  Sme zvedaví, ako sa bude páčiť tento swingový suvenír s vplyvmi regionálnej hudby Kolumbie, našim poslucháčom.

Róbert Gregor (foto: Pohoda festival)