TOPS – PEKNÉ, VKUSNÉ, MILÉ

TopsTops – Picture You Staring (Arbutus Records  2014)

Pekné, vkusné, milé. To sú tri prednosti, ktoré by mali stačiť na to, aby si hudbymilovný človek aspoň skusmo vypočul album skupiny Tops.

Ale inak nič iné netreba očakávať, žiadnu avantgardu, ani extra originalitu. Zdravému uchu lahodiace dievčenské hlasy a spevy s harmóniami á la „sixties flower power“, však tiež rozlejú v duši blaho. Napokon aj názov skupiny a výtvarná stránka obalu to dávajú najavo. A čo to teda je? Indie pop vokálne zapustený v ére „sixties“, inštrumentálne a zvukovo zase viac v „eighties“, na rozhraní gitarového popu, alternatívneho rocku a new wave.

Tops

Skutočne, keby niekto povedal, že vznikol v roku 1984 (1994 ?) bolo by tomu možné uveriť. Uniesol by aj značku 4AD s jej vtedajším umeleckým významom.  A opäť za tým nie sú Angličania, ako dnes už takmer za ničím, čo vytŕča z podpriemeru, lež Kanaďania  – dvaja chlapci a dve dievčatá.

Gigantický komerčný úspech z toho asi nebude, ani zápis do histórie umeleckých veľdiel, ale … počúva sa to dobre. Najmä skladby I Way To Be Loved, Outside, Sleeptalker, Driverless Passenger.

Miroslav Potoček (foto: press skupiny)