TRANSGLOBAL UNDERGROUND IDÚ 30 ROKOV VLASTNOU CESTOU

Transglobal Underground - Walls Have Ears (Mule Satellite, 2020)

Je to neuveriteľné, ale skupina Transglobal Undeground pôsobí na hudobnej scéne už 30 rokov.


Transglobal Underground založili v roku 1990 Tim Whelan a Hamilton Lee – hudobníci, ktorí predtým pôsobili v anglickej novoromantickej skupine The Furniture. Nemôžem zabudnúť na zážitok z roku 1989 (bolo to ešte pred Nežnou revolúciou), kedy akoby zázrakom koncertovali The Furniture v bratislavskom Dome odborov. Spolu s niekoľkými priateľmi sme sa s nimi stretli v noci na hotelovej izbe v hoteli Carlton, do ktorej nás osobne pozvali. Jej členovia chceli síce pokračovať v párty v niektorom z bratislavských klubov, možnosti boli ale v tom období dosť obmedzené.


S Transglobal Undeground som sa neskôr stretol ešte dvakrát na ich bratislavských koncertoch.  Oba sa konali v DK za Zrkadlom. V roku 2007 som s Timom Whelanom robil osobne rozhovor. Zážitok z hotelovej izby spred osemnástich rokov sme ale vtedy neoživili.

Hudbu skupiny Transglobal Underground si môžeme teraz oživiť vďaka ich novému albumu „Walls Have Ears“.

Transglobal Underground patria od začiatku svojej kariéry medzi priekopníkov miešania tanečných rytmov s rôznymi druhmi svetských vplyvov. Boli vždy skôr voľným kolektívom ako kapelou, niekedy len produkčným tímom a niekedy len partiou DJ-ov.

Vďaka novému albumu uvítali návrat ich pôvodného basáka Nicka Dubulaha a späť je aj speváčka Natacha Atlas, ktorá v tejto kapele začínala. Tá prepožičala svoj charakteristický hlas do troch skladieb. Vzniku nových piesní pomohol aj  Wordsmith,  rozprávač Toup, perkusionista Inder Goldfinger (ďalší pôvodný člen kapely) a sitáristka Sheema Mukherjee.


Zvuk nových piesní je podobne ako v minulosti utkaný z kombinácie dubových basových liniek a juhoázijských, stredovýchodných a severoafrických vplyvov. V nových piesňach počuť aj hlas tuniskej speváčky menom Nawel Ben Kraiem i ďalších speváčok ako Ingrid Webster a Loretta Heywood (Bomb The Bass). Svoje miesto si našla aj jazzová trúbka Yazza Ahmeda, harfa Julie Thornton, bluesová gitara Adama Blakeho i ďalší hostia. O celkový zvuk albumu sa postarali Hamid Mantu a samotný Tima Whelan.

Róbert Gregor (foto: press Transglobal Underground)