TRANZOVÁ HUDBA KASAI ALLSTARS

Kasai Allstars - Around FeliciteKasai Allstars & Orchestre Symphonique de Kinshasa – Around Felicité (Crammed Discs 2017)

Cieľom „tranzovej“ hudby a extatických vokálov konžskej skupiny Kasai Allstars nie je vás ukolísať, ale divoko roztancovať; odpútať od každodenných strastí. Jej radikálny „trad-moderný“ zvuk nespočíva v ničom inom, než v zapojení akustických nástrojov do obskúrnych DIY zosilňovačov a vedomie faktu, že brnkacia skrinka likembe znie inak ako elektrická gitara.

Kasai Allstars zostávajú v súlade s tradičnou hudbou svojich predkov, prispôsobili ju však novému prostrediu a primitívnym, zvuk deformujúcim PA systémom s narezanými membránami, cez ktoré znejú tradičné nástroje samozrejme úplne inak.

Kasai AllstarsAk senegalský režisér Alain Gomis hľadal pre svoj film Felicité ideálny zvuk dnešnej Kinshasy, nemohol sa obrátiť snáď na nikoho iného ako na Kasai Allstars. Film pojednáva o barovej speváčke zháňajúcej peniaze na operáciu syna, získal na minuloročnom filmovom festivale Berlinále veľkú cenu poroty a Kasai Allstars v ňom nielen vystupujú v úlohe sprievodnej kapely hlavnej hrdinky, ich drsná, rytmicky neúprosná hudba sa prelína celým filmom. Stíši sa iba trikrát, to keď sa Kasai spoja so symfonickým orchestrom a zborom Kinshasy v skladbách estónskeho duchovného skladateľa Arvo Pärta.

Jiří Moravčík (foto: archív)