TRBLIETAVÉ ZLATO ESTÓNSKEHO TRIA TRAD. ATTACK!

Trad. Attack! - Kullakarva Trad. Attack! – Kullakarva (Trad.Attack! Music 2017)

Estónske trio Trad.Attack! produkuje hudbu vychádzajúcu z estónskych tradícií. Je priateľská, vášnivá, veselá a dynamická.

V priebehu troch rokov svojej existencie skupina získala štrnásť miestnych hudobných cien. Úspešne vystúpili v 29-tich krajinách sveta a doma v Estónsku sa im podarilo vypredať koncertnú halu s kapacitou 7000 návštevníkov.

Skupinu vedie speváčka Sandra Vabarna, ktorú dopĺňajú hráč na gitaru Jalmar Vabarna a bubeník Tõnu Tubli.

Texty ich piesní sú výlučne v estónskom jazyku. Sandra bola obklopená tradičnou hudbou od detstva a od svojich trinástich rokov hrá na gajdy. Jalmar je príslušníkom tzv. setuovej etnickej menšiny, ktorá žije v oblasti Setomaa na juhu Estónska. Má vlastného kráľa a osobitú kultúru zaujímavú aj vďaka tradičnému spievaniu. Jalmarova prababička Anne Vabarna bola jednou z najslávnejších estónskych ľudových speváčok. Tõnu je v súčasnosti jedným z najpopulárnejších estónskych bubeníkov. K hudbe ho motivoval jeho otec, ktorý bol známym dirigentom dychového orchestra.

Trad.Attack! band

Skupina Trad.Attack! čerpá inšpiráciu z archívnych nahrávok estónskych tradičných piesní.

Folklór je východiskovým bodom, pričom ich hudba nie je žánrovo ohraničená. V roku 2014 sa rozhodli hrať spočiatku len pre zábavu. Bolo veľkým prekvapením, keď skupina vydala svoju prvú skladbu s názvom Kooreke a tá sa stala hitom. Fanúšikovia si rýchlo obľúbili ich špecifický hudobný prístup. Po pozitívnej spätnej väzbe od fanúšikov a kritikov sa rozhodli brať svoju tvorbu ešte vážnejšie. Výsledkom posledných aktivít je ich druhý album nazvaný Kullakarva. Jeho názov sa dá preložiť ako trblietavé zlato. Tento titul je dôstojným nástupcom ich debutového albumu AH! z roku 2015.

Róbert Gregor (foto: Trad.Attack! press)