TWO DOOR CINEMA CLUB SÚ STÁLE NA VZOSTUPE. POTVRDILI TO AJ ALBUMOM GAMESHOW

Two Door Cinema Club - Gameshow (Glassnote Entertainment Group, 2016)

Two Door Cinema Club debutovali v roku 2010 albumom nazvaným Tourist History. Tento album bol neskôr nominovaný v Choize Music Prize na írsky album roka. V roku 2012 sa s druhým albumom Beacon, dostali až na vrchol írskeho albumového rebríčka. Príbeh tejto skupiny je priam učebnicový a v niečom výnimočný. Za ich rýchlym vzostupom stojí predovšetkým talent a obrovské úsilie, bez ktorého by sa im nepodarilo vystúpiť z tieňa írskych rockových skupín a dostať sa na takmer svetovú špičku.

V októbri tohto roku uzrel svetlo sveta ich tretí album Gameshow.  Predchádzali mu dva single Are We Ready (Wreck) a Bad Decisions. Na nových nahrávkach Two Door Cinema Club pokračujú v tradícii toho, na čo sme boli zvyknutí z minulosti.  Napriek tomu sa im podarilo nahrať album, ktorý je vo svojej kategórii predsa len niečím nadčasový. Jeho obsah presahuje hudobné štýly ako future funk alebo indie rock, ku ktorým býva skupina často prirovnávaná. Badať aj určitý pokrok v jednotlivých piesňach, pretože ide z nich väčšie presvedčenie, skladby majú výraznejšie melódie a svoji textami  navádzajú poslucháčov  premýšľať  aj o nie celkom bežných témach. Skupina sa totiž v textoch svojich piesní zaoberá napríklad i východnými náboženstvami, kritizuje konzumnú kultúru, alebo napomína svojich fanúšikov kvôli ich materializmu. Hudba albumu Gameshow je vynaliezavá a dokáže poslucháča strhnúť. Je to inteligentný pop nadväzujúci na odkaz David Bowieho alebo Princa – hudobným vzorom ku ktorým sa kapela hrdo hlási.

Posledné koncertné turné Two Door Cinema Club bolo vo veľkej Británii vypredané. O tom, že sú skutočne dobrou koncertnou skupinou nás presvedčili aj v roku 2012 koncertom na festivale Pohoda.  Podali tam strhujúce vystúpenie, ktoré som si vychutnal od začiatku do konca. Svoje kvality budú môcť potvrdiť aj na budúci rok, pretože je už ohlásené ich vystúpenie na festivale Grape 2017. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli ich najnovší album zaradiť do rubriky Album týždňa. 

Róbert Gregor (foto: press)