UPRISING 2016 – NOVÝ AFTERMOVIE, TARRUS RILEY, NNEKA…

uprising2016Máme tu oficiálne aftermovie z minuloročného Uprising Reggae Festivalu!  Pohodlne sa usaďte a zaspomínajte si na príjemné momenty posledného leta a začnite sa pomaly chystať na deviaty ročník festivalu Uprising.

 

Čo vás čaká na festivale Uprising 2016?

NNEKA

NNEKA PHOTO
Nneka

V minulosti už na Slovensku vypredala dva klubové koncerty, no tentokrát pôjde o jej festivalovú premiéru u nás. Nemecko-nigerijská umelkyňa dokonale kombinuje soul s reggae a hip-hopom a je často prirovnávaná k Lauryn Hill, Macy Gray či Corinne Bailey-Rae. Svet zaujala už svojím štúdiovým debutom Victim Of Truth z roku 2005, ktorý týždenník Sunday Times označil za najlepšiu ženskú soulovú nahrávku od albumu The Miseducation of Lauryn Hill. Práve bývalú speváčku The Fugees spomína Nneka medzi svojimi najväčšími vzormi, spoločne s Bobom Marleym a rapperom Mos Defom. Ďalšími spriaznenými dušami, s ktorými Nneka často spolupracuje či koncertuje, sú napríklad The Roots či Damian Marley, v roku 2009 odohrala spoločné turné s Lennym Kravitzom.

Nneka Elise Egbuna sa narodila v nigérijskom Warri, kde žila až do svojich osemnástich rokov. V roku 1998 sa presťahovala do nemeckého Hamburgu, kde veľmi rýchlo zapadla do tamojšej hudobnej scény – na svetlo sveta ju však vytiahla až v roku 2004 dancehallová hviezda Sean Paul, ktorému predskakovala. Nneka je v hudobnom svete známa aj ako bojovníčka za ženské práva a jedna z vedúcich osobností hnutia Occupy Nigeria, ktoré bojuje proti korupcii v jej rodnej krajine. „Dlho nám hovorili, že sme len Adamovým rebrom a ničím viac. Ženy až teraz naberajú odvahu, idú do politiky, sú dokonca volené do parlamentu. Ženy by si mali viac uvedomovať svoje schopnosti a potenciál a robiť to, čo doteraz nerobili,“ hovorí Nneka.

Nneka Slovensko dobre pozná, pred vyše desiatimi rokmi tu táto vyštudovaná archeologička totiž trávila čas v rámci archeologických prieskumov. Speváčka má okrem najstaršej histórie naštudované aj naše najnovšie dejiny. „Prešli ste si ťažkými časmi. Neviem si vlastne ani veľmi dobre predstaviť, aké to muselo byť, žiť v takých podmienkach,“hovorí o časoch komunizmu v rozhovore, ktorý poskytla po svojej poslednej návšteve Slovenska.

 

TARRUS RILEY

tarrus-riley-03
Tarrus Riley

Prvým Jamajčanom v programe deviateho ročníka festivalu Uprising je jeden z našich najobľúbenejších a zároveň aj jeden z top svetových reggae hudobníkov, Tarrus Riley. Talentovaný jamajský spevák s osobitým hlasom a precítenými textami, ktorého od minulého roka pozná takmer celý svet. Minimálne jeho dodnes v rádiách hranú kolaboráciu s Ellie Goulding na albume od Major Lazer pod názvom „Powerful“. A presne tak by sa dala charakterizovať energia, ktorú spevák na pódiá prináša. Za svoju kariéru naspieval už toľko hitov, že sa do jedného koncertu ani nezmestia. Hymny ako „Gimme Likkle One Drop“, „My Day“, „She’s Royal“, „Superman“, „Stay With You“, „Love’s Contagious“, „Protect The People“ či „Good Girl Gone Bad“ sa po celom svete tešia veľkej popularite.
Keďže je synom známeho veterána Jimmy Riley-ho, s hudbou prakticky vyrastal. Svoju prvú pieseň naspieval už v 13-tich, a odvtedy sa nezastavil, čím si aj vyslúžil prezývku Mr. Singy Singy. Prvý zo šiestich albumov, Challenges, vydal v roku 2004, a o dva roky, pri nahrávaní Parables, začal dodnes trvajúcu spoluprácu so saxofonistom Dean Fraserom, s ktorým sa na pódiách objavuje už pravidelne. „Pretože neviem zmeniť svet, mojim prínosom pre svet bude moja hudba“, tvrdí Tarrus. Tou chce svet zmeniť a vniesť do neho lepšie zmýšľanie. Patrí medzi vďačných interpretov, ktorí si svojich priaznivcov nadovšetko vážia a vie sa svojmu obecenstvu priam rozdať. Pozitívnu odozvu jeho poslucháčov považuje za svoj najväčší, no nie jediný úspech. Pieseň „She’s Royal“ bola dokonca ohodnotená jamajskou televíziou CMT pri príležitosti ich 15-ročného fungovania ako najobdivuhodnejšia skladba poslednej dekády.
Aj keď jeho tvorba prevažne zahŕňa lovers rock, jeho predstavenie jednoznačne nepatrí medzi pokojné. Tá veľká a úprimná energia, ktorú vie Tarrus Riley priniesť na pódium, mätie davy všade kam so svojou kapelou Blaksoil Band príde. Nie sú mu cudzie ani štýly v šate modernej produkcie, napríklad „Tun Up The Music“ s Chi Ching Ching alebo „Greatest Creation“, „We Run It“ či už spomínaná „Powerful“, čo je zárukou, že si na jeho vystúpení každý nájde to svoje.

DEAN FRASER

dean-fraser_1
Dean Fraser

S importom kvalitnej jamajskej hudby pokračujeme aj dnes. Ku koncertom Tarrusa Rileyho a kapely Blak Soil Band už neodmysliteľne patrí aj jej frontman Dean Fraser, ktorý sa predvedie aj so svojou solo show. Dean Ivanhoe Fraser je asi najznámejším jamajským saxofonistom a naozajstným hudobným virtuózom. Jeho originálne hudobné party prekvapujú a ohomujú ľudí všade, kde sa chopí svojho nástroja. Dlhé roky na scéne z neho urobili veľaváženého hudobníka, ktorý už v 93-ťom získal ocenenie, Musgrave-ho medajlu, od jamajskej vlády za jeho hudobný prínos pre krajinu. Dnes je tento 58-ročný tvorca melódií veľmi vyhľadávaný, či už jeho poslucháčmi alebo producentami z celého sveta.
Prvýkrát sa chopil klarinetu v 12-tich rokov. Tri roky na to ho uchvátil saxofón, a odštartoval svoju kariéru. Spoločne s dvoma kamarátmi založili ako 15-roční mladí chlapci trio z dychových nástrojov. V 80-tych rokoch už boli jedným z najvyhľadávanejších dychových zoskupení na Jamajke. V 77-mom sa pripojil k We The People Band, ktorá produkovala viacero nahrávok pre Dennisa Browna, rok na to vydal svoj prvý album Black Horn Man. Jeho veľkým podporovateľom bol Jacob Miller, ktorému vďačí za nárast svojej popularity. Vo vyše desiatke jeho albumov nájdeme aj dva albumy plné cover verzií piesní Boba Marleyho pod názvom Dean Plays Bob I. a II. Najznámejšou je „Redemption Song“ v jeho podaní. Svoje originálne a ladné tóny zabezpečoval aj pre duo Sly & Robbie v štúdiu aj na koncertoch. Vyše 10 rokov sprevádzal speváka Luciano na jeho predstaveniach po celom svete. Dnes nechýba na skoro žiadnom koncerte Tarrusa Rileyho, s ktorým spolupracuje aj na takmer všetkých jeho albumoch. Posledne znejú jeho magické tóny na Country Bus Riddime, Skateland Killer Riddime, v piesni „Having Fun“ od Iba Mahra, či na live albume MTV Unplugged od Gentlemana.

ALAINE

Alaine
Alaine

Čas na lásku na náš festival prinesie šarmantná jamajská speváčka s anjelským hláskom, Alaine Laughton. Minulý rok dobila viacero európskych aj svetových reggae festivalov, a tento rok si už brúsi zuby na ten náš. To, že je veľmi talentovaná dokazuje aj v jej cover verzii na známu pieseň od Adele, „Hello“, ktorá za pár mesiacov získala vyše milióna videní na YouTube. Šarmantná diva má spoločné piesne s veľkými menami ako Shaggy, Busy Signal, Beenie Man, Beres Hammond, Dre Island, J Boog či Tarrus Riley. Tajomstvom jej úspechu je lovers rock alebo jemný dancehall s podtónom R&B alebo hip hopu. Za posledné roky sa objavila na viacero zásadných riddimoch, kde mala vždy pripravenú svoju zamilovanú verziu.
S hudbou je zžitá od útleho veku, prešla viacerými hereckými aj speváckymi vystúpeniami v jamajských televíziách a rádiách. Od roku 2004 sa svojej kariére venuje profesionálne, a už od jej začiatkou sa produkčne na jej hudbe podieľali duo Sly & Robbie, Sean Paul či T.O.K. V 2005-tom naspievala svoj prelomový singel „No Ordinary Love“, ktorý topoval karibský rebríček na MTV. Dva roky na to už vydávala debutový album Sacrifice, po ktorom o ďalšie dva nasledoval Luv a Dub, na ktorého titulnej piesni kolaboroval sám Buju Banton. Aktuálne má na konte minuloročný Ten Of The Hearts, ktorým si získala celý svet, nás a v auguste aj vás.

Zdroj článku: www.uprising.sk