UTAJENÁ HISTÓRIA AFRIKY

AfrikaŠtýly aj nástroje, z ktorých čerpá dnešná africká hudba, siahajú do čias dávno predtým než svetadiel začali objavovať a kolonizovať Európania. Kuriózne je, že táto časť dejín nielenže zostáva belochom neznáma – a navyše ju dodnes úplne ignorujú učebné osnovy. Len hŕstka znalcov napríklad vie o tom, že epické spevy, na ktoré nadväzuje Youssou N’Dour či Salif Keita, majú svoje korene vo veľkých afrických ríšach, ležiacich južne od Sahary, ktoré prosperovali z obchodu so soľou, zlatom či otrokmi.

S menom cisára Sundiata Keity či impéria Songhai sa dodnes stretávame na obaloch CD súčasných západoafrických umelcov. Jedným z centier západoafrickej civilizácie bolo mesto Gao na rieke Niger. Na vrchole prosperity malo 70 000 obyvateľov, žili tu obchodníci, špekulanti, bankári, právnici, karavány prinášali hodváb z Benátok, tkaniny zo Sýrie.

Informačné vákuum sa snaží zaplniť nový televízny seriál BBC, ktorý upozorňuje aj na ďalšie paradoxy: zatiaľ čo egyptské pyramídy pozná každý, obdobne zachovalé pyramídy na strednom toku Nílu v Sudáne zostávajú zatiaľ pre verejnosť tajomstvom.

Petr Dorůžka