V LONDÝNE ROZDALI NME AWARDS 2018

NME Awards 2018V londýnskej O2 Academy Brixton v stredu rozdali výročné ceny britského týždenníka New Musical Express (NME). Najlepšou britskou skupinou sa stali Alt-J a najlepším britským sólovým interpretom hip-hoper Loyle Carner. Spomedzi nováčikov uspela 26-ročná rapperka Stefflon Don. Kasabian si pripísali na konto sošku pre najlepšieho koncertného interpreta. Singel Boys od anglickej speváčky Charli XCX vyhlásili za najlepšiu skladbu. Debutový album Common Sense anglického rappera a speváka, ktorý si hovorí J Hus, je najlepším albumom.

Craig David a Bastille dostali sošku za skladbu I Know You, ktorá uspela v kategórii Najlepšia spolupráca. Losangeleská kapela Haim získala trofej ako Najlepšia medzinárodná skupina, pričom Novozélanďanka Lorde triumfovala v kategórii Najlepší medzinárodný sólový interpret alebo interpretka. Skupina The Big Moon nafilmovala najlepší videoklip, a to k piesni Sucker. Formácia Muse je Najlepší festivalový headliner. Najlepším festivalom je opäť Glastonbury, medzi malými festivalmi zvíťazil Festival Number 6. Radiohead dostali cenu za reedíciu albumu OK Computer (1997) s názvom OK Computer OKNOTOK 1997 2017. Najlepším hudobným filmom sa stal dokument o Lady Gaga – Gaga: Five Foot Two.

Líderka kapely Garbage Shirley Manson si prišla prevziať cenu NME Icon za prínos hudbe. Niekdajší spevák už nefungujúcej kapely Oasis Liam Gallagher zas dostal cenu Godlike Genius. Benefičné podujatie One Love Manchester vyhlásili za Hudobný moment roka. Speváčku Arianu Grande označili za Hrdinku roka, pričom Zloduchom roka je novinár Piers Morgan. „Ďakujem NME, no zatiaľ som sošku nedostal, pretože som v Hollywoode, kam sa väčšina z vás alebo vašich čitateľov nikdy nedostane,“ reagoval na víťazstvo Morgan.

Prehľad víťazov a víťaziek NME Awards 2018:
Najlepšia britská skupina: Alt-J
Najlepší britský sólový interpret: Loyle Carner
Najlepší nováčik: Stefflon Don
Najlepší koncertný interpret: Kasabian
Najlepšia skladba: Charli XCX – Boys
Najlepšia medzinárodná skupina: Haim
Najlepší mixtape: Avelino – No Bullshit
Najlepší album: J Hus – Common Sense
Najlepšia spolupráca: Craig David a Bastille – I Know You
Najlepší festival: Glastonbury
Najlepší film: Baby Driver
Najlepší videoklip: The Big Moon – Sucker
Under The Radar Award: Pale Waves
Najlepší festivalový headliner: Muse
Najlepší medzinárodný sólový interpret/ka: Lorde
NME Icon: Shirley Manson
NME Innovation Award: Boy Better Know
Godlike Genius: Liam Gallagher
Najlepšia kniha: Wiley – Eskiboy
Najlepší televízny program: Stranger Things, druhá sezóna
Najlepšia reedícia: Radiohead – OK Computer OKNOTOK 1997 2017
Najlepší malý festival: Festival Number 6
Hudobný moment roka: One Love Manchester
Najlepší hudobný film: Gaga: Five Foot Two
Hrdina/ hrdinka roka: Ariana Grande
Zloduch roka: Piers Morgan

Zdroj článku: Sita