V MARCI SA BUDE KONAŤ ŠIESTY ROČNÍK FESTIVALU HUDBA SVETA ŽILINA

19. a 20. marca privíta Žilina špičkových interpretov nielen zo zahraničnej ale aj domácej world music scény.

Hudba sveta Žilina

Tak, ako býva ostatné roky na jar v Žiline zvykom, v marci sa milovníci hudby rôznych kultúr môžu opäť tešiť na festival plný kvalitnej a nesmierne pestrej hudby. Po roku opäť pokračuje festival HUDBA SVETA ŽILINA, ktorý každoročne prináša hudbu vychádzajúcu z tradícií v novom, inovatívnom šate. Tento ročník bude zameraný prevažne na hudbu Balkánu, interpretovanú kapelami, ktoré pochádzajú z rôznych krajín Európy.

Prvý deň festivalu 19. marec 2020 o 19:00 v Mestskom Divadle Žilina bude venovaný kapele Balkansambel a jej hosťom.

V roku 2020 sa táto dobre známa žilinská kapela dožije svojho desiateho jubilea. Festivalová dramaturgia dala opäť priestor tomuto mimoriadnemu projektu a pod autorským vedením Mareka Pastírika, festival zaháji galakoncertom, kam si pozvala svojich najvýznamnejších hostí. Koncert otvorí originálna česká world music kapela Mijaktič Orkestar prezentujúca vlastný pohľad a lásku k balkánskej hudobnej tradícii.

V priebehu spoločného Galakoncertu sa spolu s Balkansamblom na pódiu Mestského divadla v Žiline predstavia: vokálne ženské zoskupenie Euridika Trio z Bulharska zameriavajúce sa na tradičný bulharský spev, Martin Geišberg v rámci projektu „Na Modrej Planéte“, ktorý spolu s Danielom Špinerom a Marekom Pastírikom vytvorili fúziu divadelného folku a balkánskej nespútanosti, ako aj Folklórny súbor Rozsutec v projekte „Len tak…“ predvedie unikátne spojenie tradičného slovenského folklóru s krivými rytmami balkánskej dychovky, okorenené efektnou tanečnou zložkou.

V temperamentných rytmoch Balkánu bude festival pokračovať aj druhý deň.

V Smer Music Klube 77 si od 20.00 do rána prídu na svoje všetci milovníci tanečných balkánskych rytmov. Ako prvá sa predstaví slovenská multižánrová kapela La3no fungujúca od roku 2005. Jej hudba je dobre namiešaným world music koktejlom s príchuťou slovenského folklóru.

Po nich vystúpi talianska kapela Baro Drom Orkestar. Je to štvorica hudobníkov, ktorá spája stredozemnú hudobnú tradíciu s východoeurópskymi temperamentnými rytmami, no aby toho nebolo málo, v ich tvorbe nájdete tiež prvky mongolskej a brazílskej hudby. Táto fúzia určite nenechá nikoho sedieť na stoličkách.

Ako je každý rok zvykom, festivalovú párty ukončí Dj set, tentokrát bude za mixpultom dvojica slovenských Dj-ov známa aj v zahraničí pod názvom Malalata. Tento DJ projekt pôsobiaci na scéne už 12 rokov, je synonymom jedinečnej fúzie balkan beats, gypsy music, reggae a world music.

Pre festival sú príznačné aj vzdelávacie aktivity pre verejnosť. Tento rok budú workshopy zamerané na najmenších návštevníkov festivalu. 20. 3. sa na Základnej škole na Karpatskej ulici v Žilina uskutoční Bubnovačka pod vedením skúsených členov zoskupenia Rytmika.sk. Priestor tu dostávajú hudobná tvorivosť, komunikácia, kooperácia. Cieľom je zapájanie mládeže do workshopov, kde za použitia množstva perkusií rozvíjajú rytmické vnímanie a zažívajú silu rytmu na vlastnej koži.

Viac informácií o festivale ako aj vstupenkách nájdete na webovej stránke www.hudbasvetazilina.sk a na facebooku www.facebook.com/hudbasvetazilina.

Ľubica Záborská a NMR (foto: press festivalu)