V RÁMCI FESTIVALU VIVA MUSICA! BUDE AJ KONCERT SILENT PIANO EXPERIENCE

Vstup na podujatie Silent Experience, ktoré sa bude konať 8. augusta na námestí pri nákupnom centre Eurovea, bude zdarma.

Silent koncert

Organizátori 15. ročníka medzinárodného festivalu klasickej hudby Viva Musica! ohlásili ďalší koncert, ktorý sa uskutoční v rámci projektu. Špeciálny nočný silent koncert, ktorý vznikol v spolupráci so spoločnosťou Yamaha Music Europe, sa uskutoční 8. augusta o 21:00 na námestí pri nákupnom centre Eurovea. Pod hlavičkou Yamaha Silent Experience predstavia unikátny hudobný nástroj, ktorý v sebe spája vlastnosti dokonalého akustického koncertného krídla s inovatívnymi technológiami. Prostredníctvom bezdrôtových slúchadiel sa tak každý návštevník ocitne vo svojej vlastnej koncertnej sále, na súkromnom koncerte, ktorý si bude môcť vychutnať v neopakovateľnej atmosfére letnej nočnej Bratislavy. Výber toho najlepšieho nielen z klasickej hudby zaznie v podaní slovenského klaviristu Petra Šandora, pričom nevšedný zážitok z koncertu umocní aj umiestnenie koncertného krídla priamo na vodnej hladine fontány.

Silent publikom

V slovenskej premiére sa projekt Yamaha Silent Experience uskutočnil na technologickom festivale IXPO na Tyršovom nábreží v apríli tohto roku.

„Silent koncert bol pre mňa osobne veľkou neznámou. Koncertný klavirista vníma hudbu počas interpretácie nielen vďaka zvuku z nástroja, ale k celkovému dojmu prispieva aj akustika priestoru, kde sa daný typ koncertu odohráva. Koncert na IXPO bol preto pre mňa výzvou, keďže podmienky boli priam ‚bojové‘ – naokolo hluk, v slúchadlách Debussy. Koncert sa vydaril a publikum ma odmenilo potleskom a pozitívnymi ohlasmi. Myslím si, že umenie na Slovensku je priam nutné približovať ľuďom takým spôsobom, ktorý je pre nich zrozumiteľný, zaujímavý a taký je práve tento typ koncertu. Čo môže byť príjemnejšie než vybrať sa na čerstvý vzduch a pri tom počúvať koncert, akoby ste sedeli v koncertnej sieni? Príďte sa v auguste presvedčiť na silent koncert na námestí pri Eurovea,“ uviedol Peter Šandor. Vstup na koncert je bezplatný.

Prehľad plánovaných koncertov festivalu Viva Musica!:
18. júla, Ateliér Babylon – The Opera Locos
25. júla, Veľký evanjelický kostol – Bach Recomposed by Peter Gregson
31. júla, Stará tržnica – Štvorkoncert: Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta a Korben Dallas
7. augusta, Stará tržnica – Nemanja Radulović & Double Sens
8. augusta, námestie pri Eurovea – Silent Piano Experience
16. augusta, Slovenský rozhlas – Víkingur Ólafsson: Obrázky z výstavy
22. augusta, Stará tržnica – Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi

Barbora Drahovská (foto: press)