VA: DAY OF THE DEAD – NEOBYČAJNÁ ALBUMOVÁ NÁDIELKA 4AD JE OSLAVOU GRATEFUL DEAD

Various Artists – Day of the DeadVarious Artists – Day of the Dead ( 4AD  2016 )

Prehrabávam sa v pamäti, no nespomínam si, že by niekedy vyšiel podobný album ako je Various Artists – Day of the Dead. Čo je na ňom neobyčajné?

Trvá takmer päť a polhodiny, je to „päťalbum“, no má i verziu „trojalbumu“, obsahuje 59 nových verzií piesní starej kapely, ktoré nahralo také more skupín, že sa mi ich lenilo spočítať. Mnohé z nich patria k špičke nezávislej scény. Tie piesne pochádzajú z tvorby americkej hippies legendy Grateful Dead. V USA to bola jedna z najlepšie zarábajúcich skupín, takže tento zdanlivo šialený projekt je vlastne logický komerčný ťah. Keby … Keby nebol rýdzo charitatívny. ( 25. vydanie charitatívnej organizácie Red Hot Organization ). Musela to byť neuveriteľná „makačka“, uskutočniť nahrávania s takým veľkým množstvom kapiel a hudobníkov. Aj to chvíľu trvalo – 4 roky! Dávali to dohromady bratia Aaron a Bryce Dessnerovci. (The National).

Ťažko posúdiť v takej veľkej várke nahrávok, ktorá z nich má aké prednosti v porovnaní s originálmi.

Preto som sa tým nezaoberal, vnímal som ich také, aké sú. Podieľali sa na nich napríklad The National, Local Natives, Anohni, Orchestra Baobab, Bill Callahan, Lee Ranaldo, Kurt Vile, Bonnie ‘Prince’ Billy , The Flaming Lips, Perfume Genius, The War On Drugs, Phosphorescent, Jenny Lewis & Friends, Mumford and Sons, Wilco, Lucinda Williams, Béla Fleck, Real Estate

The National

Celé toto päť a polhodinové čudo som si pozorne vypočul.

Začal som doobeda a skončil večer, samozrejme, s prestávkami. Mám z neho pocit, že keby som chcel usporiadať na zelenej lúke akciu á la „Summer of Love“, oslavujúcu duchovné a hudobné prepojenie medzi hippies a indies, samozrejme, so všetkým, čo k takej akcii patrí ( isto viete, čo mám na mysli), utiahol by ju. Netvrdím, že je to hudobná bomba, ale atmosféru má. Akú? Nuž, takú k relaxovaniu v tráve. Najviac na mňa zapôsobili nasledujúce skladby : This Is The Kit – Jack-A-Roe, Real Estate – Here Comes Sunshine, The National – Morning Drew, Moses Summey + Jenny Lewis And Friends – Cassidy, Cass McCombs – Dark Star, Bill Callahan – Easy Wind, Ira Caplan And Friends – Wharf Rat, The Rileys – Estimated Prophet, Lee Ranaldo + Lisa Hannigan – Mountains of the Moon, Richard Reed Parry with Caroline Shaw – Brokedown Palace.

Dlhý trip hippies, usporiadaný indies.

Miroslav Potoček