VENEER: ODKAZ SVETU PROSTREDNÍCTVOM 3D TANCA

Trnavská skupina Veneer zverejnila videoklip k piesni „Consumer Tax“, ktorý je výsledkom spolupráce s Alien Studio, slovenským lídrom vo svete 3D animácie. Umeleckú ruku k dielu priložila aj tanečníčka Nikola Králiková.

Chuť skúsiť spojiť sily so štúdiom Alien prišla už pri vydaní debutového albumu Veneer v roku 2003. Hudba a technológie sa medzičasom posunuli, a tak v klipe k piesni „Consumer Tax“ sa zobrazuje to najlepšie, čo aktuálne svet 3D animácie ponúka. Výrobcovia tohto vizuálneho diela využili napríklad „motion capture“ systém, ktorý dokáže presne a pre ľudskú myseľ miestami až podozrivo verne imitovať aj tie najjemnejšie detaily pohybu živej osoby cez „neživé“ elementy.

„S Martinom Vančom (zakladateľ Alien Studio) sa poznáme ozaj dlho, naše začiatky s hudbou a jeho prvé kroky s 3D animáciou sa navyše úzko spájajú aj v čase. Jeho najvýraznejšou zbraňou bola progresívnosť už aj vtedy, ale to, čo dokáže teraz, je pre mňa už za hranicou chápania,“ priznáva líder kapely Pavol Hubinák. „Niekedy je dobré si počkať. Tentokrát takmer 20 rokov.“

Skladba „Consumer Tax“ pochádza z EP „Near You“ a predstavuje elektropopovejšiu časť tvorby kapely Veneer.

„Hovorí sa, že za sebeckosť sa platí. Asi nie je prehnané povedať, že pandémia koronavírusu bola takou drastickou, ale celkom primeranou daňou za konzumný štýl života. Keď sa na chvíľku ocitneme vo víre zániku, celkom prirodzene sa zapnú naše pudy sebazáchovy. A tie nám nekladú otázku, že ako vieme byť ešte väčší, krajší a mocnejší. Vedú nás skôr k tomu, že ako vieme chrániť a milovať to, čo práve tu a práve teraz máme. Napríklad náš domov, našu planétu,“ opisuje speváčka Habbiel svoje pohnútky k tvorbe textu.

Veneer

Režisér klipu je Ivan Uličný.

So svojím tímom sa snažil zachytiť práve tieto myšlienky a v skutočnosti naliehavo aktuálne kultúrno-spoločenské témy. V klipe teda sledujeme príbeh so scénami, ktoré sú nám všetkým veľmi povedomé.

„Počas izolácie sa sila sociálnych sietí umocnila. Zrazu sa stali ulicou, na ktorej sme sa všetci zase stretli. Ale veľmi rýchlo sme si museli uvedomiť, že skutočný život nenahradia, ľudskosť nedokážu imitovať ani tie najinteligentnejšie algoritmy. Ešte dobre, že si stále vieme byť blízko aj po vypnutí počítačov a mobilných telefónov,“ dopĺňa svoj pohľad Habbiel.

V klipe účinkuje tanečníčka Nikola Králiková z tanečnej školy Old School Brothers.

No v súlade s odkazom piesne Consumer Tax jej ľudskú podobu neuvidíte. Vnímate len jej pohyb, ktorý bol nasnímaný a ďalej spracovaný v grafickej stanici.

„Pri prvom sledovaní klipu som bol dosť zarazený, bolo to tak skvelé, tak profesionálne. Začal som mať pochybnosti, či sme toho vôbec hodní,“ hovorí s úsmevom Pavol Hubinák. „Ale úplne ma dostalo zistenie, že sa na našu hudbu dá tancovať, a to ešte takto úžasne!“

S kapelou Veneer v najbližšom období môžete tancovať na týchto koncertoch:

12.11.2022 KC Modra (spolu s Karolom Miklošom)
17.11.2022 Tabačka Košice
18.11.2022 Bašta Bardejov

Zdroj: Deadred Records