SLOVENSKÉ VYDAVATEĽSTVO DEADRED OSLAVUJE DVADSAŤ ROKOV

Koncom roku 2000 sa v bratislavských obchodoch s hudbou objavilo špeciálne trojpalcové mini CD „Oxeyed EP“ od kapely Nylon Union. Informácie o vydavateľovi na jeho kartónovom obale referovali o neznámom vydavateľstve Deadred Records. Málokto vtedy tušil, že sa začal písať príbeh, ktorý pretrvá dve desaťročia.

Deardred XX

15. decembra 2020 to bolo odvtedy presne 20 rokov a vydavateľstvo si tento výnimočný okamih pripomína vydaním špeciálnej kompilácie s názvom „Deadred XX“.

Deadred Records, ako aj kapelu Nylon Union, založili dizajnér Martin Turzík a Richard Imrich, lekár a vedec, ktorí sa predtým i neskôr angažovali vo viacerých hudobných projektoch. Gitarista a spevák Richard stál sa vznikom kapely This is Kevin a prispieva skladbami aj pre projekt Autumnist, kde Martin zastáva post basgitaristu. Ten predtým pôsobil v dnes už takmer zabudnutých kapelách trenčianskej scény deväťdesiatych rokov ako Peško a najmä Champ, kde sa spolu s jej gitaristom Martinom Kocnárom začali pohrávať s nápadom založiť vlastný label.

Nylon Union

Vydavateľstvo Deadred vzniklo o niekoľko rokov neskôr.

Vydanie „épečka“ Oxeyed odštartovalo éru jedného z najdlhšie pôsobiacich nezávislých vydavateľstiev na Slovensku. Jasná vízia pri výbere projektov v spojení s originálnym, často až zberateľsky exkluzívnym spracovaním obalov nosičov, posadilo laťku na vysokú úroveň a inšpirovalo neskôr aj viacero iných vydavateľstiev. Label od začiatku uprednostňoval kvalitu, kontinuitu a dôslednosť pred kvantitou, čoho výsledkom bolo viacero ocenení. V roku 2011 získal na Radio Head Awards aj Cenu za prínos do hudby.

Veneer

Počas dvoch desaťročí nadobudlo vydavateľstvo takmer komunitný charakter a stalo sa domovom pre viaceré talenty súčasnej slovenskej hudby, so širokým žánrovým záberom.

Svoje nahrávky pre neho nahrali stálice elektronickej scény Autumnist (predtým Abuse), Analogrunner, Bulp, Foolk, Stroon alebo najnovšie Space Cats, gitaroví melancholici Karol Mikloš a Gabriel Kain, sónické armády Jelly Belly či The Ills, dream-popové zoskupenia Veneer, Ettella Diamant, Space Recorder, drzé rockerki Youcoco, medzinárodné projekty The Cultural Studies a Gonsofus a neoklasický skladateľ I Am Planet. Dva albumy tam vyšli aj legendárnej kapele Ospalý pohyb. Po nadviazaní úzkej spolupráce s pražským labelom Starcastic v roku 2008, neformálne nazvanej „twin-label“, sa v katalógu Deadred objavili aj tituly od viacerých známych mien českej scény ako Bonus, Ohm Square, Sporto, Prodavač, Dné či Mayen.

Autumnist

Kompilácia k 20. výročiu existencie vydavateľstva pozostáva z desiatich skladieb, nahratých špeciálne pre túto príležitosť.

Predstavuje spolu stálice vydavateľstva (Nylon Union, Autumnist, Karol Mikloš, Veneer, či Jelly Belly), relatívne novšie prírastky do jeho katalógu (Analogrunner, Bulp, Stroon, Gabriel Kain) ale aj úplne novú krv (Nina Kohoutová, tohto času študentka prestížnej hudobnej Brit School v Londýne).

Nina Kohoutova

V úlohe hostí hostí sa na kompilácii objavili aj dve zaujímavé mená. Na skladbu „Gauche“ od Analogrunnera prispela svojím spevom mladá speváčka a študentka hudby sýrsko-libanonského pôvodu Lara Abou Hamdan. Skladbu „Send Me Up“ zase pre Autumnist naspievala spolu Gabrielom Kain-om londýnčanka Luvain Maximen, známa z viacerých spoluprác s britskými producentami.

Jednotlivé skladby boli skompilované koncom tohto leta a o finálny zvuk sa v masteringovom štúdiu Gargle & Expel postaral Tomáš Karásek. Obal kompilácie vytvoril Martin Turzík vo svojom štúdiu Fluidum Design. Kompilácia „Deadred XX“ vychádza 15. decembra 2020 na značkách Deadred Records / Starcastic Records ako limitovaný transparentný vinyl s výpravným bookletom, digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a ako download na stránkach vydavateľstiev a Bandcamp profilu Deadred. Distribúciu vinylových platní na Slovensku zabezpečuje Wegart.

Natália Husárová a NMR (foto: press Deadred Records)