VENTOLIN VYDAL SVOJ TRETÍ ALBUM A ZVEREJNIL NOVÝ KLIP

Štyri roky po vydaní prelomového albumu „Vitajte“ David Doubek alias Ventolin vydáva svoj tretí radový album „Dneska se vyčasilo“.

V porovnaní s jeho predchádzajúcou platňou je „Dneska se vyčasilo“ hudobne pestrejšia a tématicky komornejšia, nechýbajú na nej popové milostné piesne, veselé i tvrdšie sci-fi scény, či situačná absurdita. Ihneď po vydaní albumu vyráža Ventolin na jesenné turné, ktoré bude mať dvadsaťpäť zastávok.

Názov albumu vyjadruje pocit, ktorý má človek, skôr ako sa vypraví von.

„Taky by to mohl být název melancholické milostné povídky od Bunina nebo strašidelného příběhu od Landolfiho, ale mohlo by to být i sci-fi,“ hovorí Ventolin.

„Pandemie s (mým) hudebním světem otřásla. Ale osobně mi přinesla, připomněla a taky ukázala přírodu, ze které vyrůstáme a do které patříme, která dává a taky bere. Která je komorním světem vztahů i horizontem, na který se díváme. Deska Dneska se vyčasilo je odrazem tohoto objevu,“ dodáva.

Počas príprav albumu hudobník zamestnal celú rodinu.

Jeho žena Klára Doubková účinkovala aj v nedávno zverejnenom klipe k piesni „Mach“ – príbehu o zvieratách, ľuďoch, premenách počas života v prírode a o hudbe ako pohonnej hmote transcendencie na deke.

Naposledy Ventolin pripravil lyric video k úvodnej skladbe albumu „Posun času“, kde si zahral človeka, ktorý doma uviazol s počítačom a von sa nedostal.

„Skladba Posun času je asi nejtanečnější, nejhlasitější a nejpunkovější skladba z desky, obraz proudu myšlenek člověka, který sedí sám uprostřed lockdownu před displejem počítače, venku se pomalu stmívá a on zírá na automatickou nabídku z Youtube a říká si: co má tohle znamenat? Posun času je taková moje pocta The Fall, Paranoid London nebo Sleaford Mods. Patafyzický rant song, na který se dá tančit a vyskákat to ze sebe,“ hovorí Ventolin.

Minulý album „Vitajte“ (2017) pre Ventolina znamenal zlom.

Vyskúšal si na ňom pesničkovú formu a vytvoril pódiovú show, ktorá dobre komunikovala s publikom, videoklip k piesni „Disco Science“ má takmer 2 milióny zhliadnutí na YouTube. To všetko mu prinieslo veľa nových fanúšikov, dva a pol roka takmer nepretržitého turné, úspech, sebaistotu, ale aj zvýšenú publicitu a stúpajúci pocit odcudzenia.

A potom prišla pandémia…

„Obláček, na kterém jsem stál, se najednou rozplynul“ uzatvára Ventolin, ktorý sa na novej platni sústredil skôr na to pozitívne, čo do jeho života pandémia nakoniec priniesla.

Album „Dneska se vyčasilo“ obsahuje deväť skladie a vyšiel 1. septembra vo vydavateľstve Bumbum Satori. Na albume hosťujú Klára Doubková (spev) v dvoch piesňach (Mach, Vreckovka), Prokop Holoubek (klávesy, bicie, perkusie a produkcia albumu) v skladbách Mach, Posun času, Karate a Tomáš Kelar (akustické bicie) v pesničkách Mach, Karate, Walk, Dreams.

Bicie v Sono centre nahral Jiří Topol Novotný, mastering v štúdiu Jámor mal na starosti Ondřej Ježek.

Krst albumu bude 13. októbra v Brne, 14. októbra v Bratislave a 10. a 11. novembra v Prahe.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Prokop Holoubek)

Aktuálne koncerty:

03/09 Rožmitál pod Třemšínem, 04/09 Modra (SK), 10/09 Lysá nad Labem, 11/09 Vsetín, 17/09 Olomouc, 24/09 Levice (SK), 25/09 Košice (SK), 08/10 Havířov, 09/10 Břeclav, 13/10 Brno, 14/10 Bratislava (SK), 15/10 Prešov (SK), 16/10 Trenčín (SK), 27/10 Ostrava, 29/10 Příbram, 10/11 Praha, 11/11 Praha, 12/11 Ústí nad Labem, 13/11 Chomutov, 20/11 Tábor, 09/12 Plzeň, 10/12 České Budějovice, 17/12 Litomyšl, 18/12 Liberec