SOFIA REI: FOLKLÓR AJ FUTURIZMUS NA ALBUME UMBRAL

Sofia Eugenia Koutsovitis, profesionálne známa ako Sofia Rei, je argentínska speváčka, skladateľka, producentka a učiteľka. Za svoju eleganciu, surovú vášeň, virtuóznu presnosť a spontánne hudobné skúmanie bola v roku 2019 nominovaná na cenu Grammy.

Keby Sofia Rei bola len profesorkou na newyorskej univerzite, kde sa venuje latinskoamerickým hudobným tradíciám, tak by sa dalo pochopiť, že si na chrbát hodila batoh, do neho vložila nahrávacie zariadenia s gytarkou charango a vydala sa do čilského mystického údolia Elqui, ktoré toľko milujú astronómovia z celého sveta, za novým študijným materiálom.

Lenže Sofia je nielen profesorkou, ale tiež uznávanou speváčkou a jej tvorba sa z bežnej hudobnej produkcie natoľko vymyká, že nový album „Umbral“ zo všetkého najviac pripomína hviezdu, ktorá spadla z neba a naplno sa rozžiarila do halucinogeného jasu mixom andských tradícií a experimentálneho elektropopu.

V najemotívnejšej skladbe „La Cida“ navyše Sofia opisuje smrteľný pád svojho otca na stavenisku spôsobom, ako by ju nenatáčala na najsuchšej púšti sveta Atacama, ktorá na údolie nadväzuje, ale za dozoru Björk na Islande.

Sofia Rei síce pochádza z Argentíny, od mladosti ale žije v New Yorku, kde sa zapojila do okruhu spolupracovníkov hudobného radikála Johna Zorna, na ktorého labeli Tzadik vydala niekoľko cenených albumov.

Nahrávala aj s gitaristom Marcom Ribot, Bobby McFerrin a Mikom Pattonom a postupne vytvorila vlastný originálny zvuk stojaci na prieniku tradícií, elektroniky, jazzu a hravých rytmov.

Miluje tiež poéziu čilskej poetky Gabriely Mistral, ktorá v údolí Elqui strávila mladosť.

Skladba „La Otra (The Other)“ má byť poctou tejto prvej držiteľke Nobelovej ceny za literatúru z Latinskej Ameriky.

Výrazný podiel na vynikajúcom albume „Umbral“ potom nemožno uprieť francúzskemu producentovi pôvodom z Guadeloupe JC Maillardovi, ktorý je dobre známy z albumov beninskej speváčky Angelique Kidjo alebo Richarda Bonu.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press a Sofia Rei)