VLADIVOJNA LA CHIA ZVEREJNILA NOVÝ ALBUM

Česká speváčka, skladateľka, textárka a vyštudovaná výtvarníčka Vladivojna La Chia vydala 23. septembra už piaty sólový album „Tam v hluboké tmě tepe a září“.

Piesne vznikali v domácom štúdiu „Mrtvola“ Vladivojny La Chia a v stredovekej pivnici Domu U Kamenného zvonu. Atmosféra vzniku sa odráža v nálade šiestich skladieb, v ktorých hrá dôležitú úlohu svetlo, tma, erotika a mysticizmus.

„Do nové desky se mi vloudila erotika, ze sklepů tam zbyla mystika. Je to pro mě spíš noční album. Intimita noci a samoty vám dává hodně prostoru pro zbystření. Nepotřebujete toho tolik. Je to velký kontrast k předchozím Hrdinům naší doby, které jsem nahrávala s velkou kapelou. Teď jsem se sama uzavřela do svého světa. V mém životě se stalo tolik emočně silných věcí, že jsem měla potřebu je zaznamenat do zcela nových skladeb a od akustiky jsem se odklonila spíše k elektronice,” popisuje Vladivojna tému novej nahrávky.

Popri elektronike budete na albume počuť zvuky vytvorené z rozmanitých vecí, ktoré skladateľku počas nahrávania obklopovali.

Tieto zvuky vytvárali kuchynské nože, hrnčeky, štetce, tibetské zvončeky, venušine guľôčky alebo sto rokov stará gitara. Skladba „Neklidná noc“ bola nahratá minulý rok na jeseň v rámci živého komorného vystúpenia v Dome U Kamenného zvonu niekoľko dní pred uzavretím živej kultúry.

Vladivojna La Chia

Je to zatiaľ asi najosobnejšia a najintímnejšia platňa, akú Vladivojna vytvorila, ale ako sama hovorí, nie je prvoplánová:

„Některá spojení, která pro mě osobně mají hluboký smysl, nechávám často v náznacích,“ uzatvára autorka.

Pre koncertnú podobu albumu postavila Vladivojna úplne novú kapelu s názvom Tepe a září v obsadení Karolína Šustová (klávesy), Tereza Čepková (basa) a Ján Horváth (elektronické bicie), originálne kostýmy navrhla Lenka Mulabegović z dielne Mi fashion label.

Album vychádza digitálne a v limitovanej vinylovej edícii s minimalistickým obalom Vladivojny. Niektoré platne obsahujú tiež Vladivojninu erotickú grafiku vytvorenú suchou ihlou či autorskú kresbu.

Singel „Tam v hluboké tmě tepe a září“ bol vybraný dramaturgami do vysielania niekoľkých desiatok európskych alternatívnych a študentských rádií v rámci výzvy Radio Plugging českej proexportnej kancelárie SoundCzech.

Krsty albumu prebehnú 9. 10. v Prahe, 12. 10. v Brne a 13. 10. v Ostrave. Program sa bude skladať z dvoch častí. V tej prvej odohrá Vladivojna La Chia akustický set po boku svojej dlhoročnej spoluhráčky čelistky Terézie Vodička Kovalovej, v druhej časti predstaví aktuálny album s kapelou Tepe a září.

Anna Mašátová a NMR (foto: press Vladivojna La Chia)