TOLSTOYS ODKAZUJÚ BUĎTE NAPLNO S BLÍZKYMI ĽUĎMI

Každý potrebuje dotyk. Túžime po kontakte so svojimi blížnymi, potrebujeme cítiť ich kožu na tej našej. Pokiaľ to nedostaneme, naša koža stráda, takúto tému prinášajú Tolstoys vo svojom najnovšom singli „Skin Hunger (We Are Human Beings)“.

Skladba „Skin Hunger (We Are Human Beings)“ je treťou zverejnenou z pripravovaného albumu „Mirror Me“, ktorý kapela Tolstoys pripravuje s berlínskými producentami Drew Dealeom a Zino Mikoreyom. Hudobníci rozmiestnení medzi tromi mestami ku skladbe tiež natočili pôsobivý videoklip, v ktorom si zahrali ich kamaráti vo zvieracích maskách.

Spracovaním piesne a videa odkazujú na umenie prírodných národov, volajú po návrate k ľudskej podstate a spolupatričnosti a živočíšnosti.

Nová pieseň kapely Tolstoys, ktorá aktuálne žije a pôsobí v mestách Bratislava – Praha – Berlín, je oslavou ľudstva a všetkého, čo majú ľudia spoločné.

“V refréne zborovo spievame “We are human beings”. Chceme tým symbolizovať silné puto medzi ľuďmi a prirodzenú súdržnosť ľudského pokolenia. Chlad, odmeranosť a bezkontaktnosť dnešnej “screen society” je v kontraste s kmeňovým životom prirodzeným pre druh homo sapiens. Všetci sme ľudské bytosti, bez ohľadu na našu farbu, orientáciu a ďalšie odlišnosti sme súčasťou jedného kmeňa,” hovorí Ela Tolstová, ktorá vo videoklipe vystupuje v tigrej a líščej maske.

Po hudobnej stránke pieseň „Skin Hunger (We are Human Beings)“ pôsobí odviazaným a hypnotickým dojmom.

Originálneho „tribal zvuku“ Tolstoys docielili použitím tradičných drevených píšťal, tzv. koncoviek a mohutných viachlasov. Na chlad a ťažobu veľkomesta v piesni odkazujú tučným distortion basovým syntetizátorom v refréne. Svoju úlohu zohrala i chata v Nízkych Tatrách, kde skladba vznikla, na nej si hudobníci hovorili strašidelné príbehy o Goatmanovi – kozom mužovi, ktorý žije v lese a vie napodobniť hlas každej ľudskej bytosti.

„Je ovplyvnená mystikou, magickým realizmom a horami, ktorými sme boli obklopení, prírodnými silami, ktoré človeka presahujú, a zároveň i prežitkom ľudskej blízkosti, ktorej sme v poslednej dobe cítili nedostatok,“ dopĺňa Tolstova.

S nápadom na spracovanie videoklipu prišli vizuálni umelci Peter Podolský a Tereza Smetanová, študenti katedry dokumentárnej réžie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

“Masky sú vizuálnym odkazom k umeniu prírodných národov, pradávnym symbolom ľudskej živelnosti a animálnosti. Tak ako text piesne naznačuje návrat k určitej ľudskej podstate, chceli sme i my pri tvorbe klipu priblížiť situáciu, ktorá komunikuje tento pocit spolupatričnosti a odviazanosť”, dodávajú tvorci, ktorí videoklip s využitím digitálnej kamery a fotoaparátu na analógový film pripravili metódou tzv. pixilacie.

Skladba „Skin Hunger (We Are Human Beings)“ vychádza 22. septembra a je súčasťou nadchádzajúceho druhého albumu „Mirror Me“, na ktorom Tolstoys otvorene priznávajú, že v živote ešte stále hľadajú svoju vlastnú identitu. Obal k singlu v sebe skrýva odtlačok prsta a spracovala ho grafička Kristýna Kulíková, o fotografie sa postaral Samuel Alex Petráš. Vydanie albumu je naplánované na budúci rok.

Zuzana Suchová a NMR (foto: Samuel Alex Petráš)