KALEEMA – VÝNIMOČNÁ PRODUCENTKA Z BUENOS AIRES

Kaleema je multiinštrumentalistka, skladateľka a speváčka z Buenos Aires. Jej tvorba patrí do prvej línie súčasnej latinskoamerickej elektronickej scény.

Kaleema, vlastným menom Heidi Lewandowski, svoj debutový album „Nomada“ nahrala v roku 2017. Vďaka hypnotickému spojeniu elektronických prvkov so zvukmi latinskoamerických hudobných nástrojov mal množstvo pozitívnych ohlasov. Dopomohlo jej to k vystúpeniam na prestížnych festivaloch Mutek Montreal, či Lollapalooza Chile a k spolupráci s prestížnymi umelcami ako Chancha Via Circuito, Mateo Kingman, Lido Pimienta a mnohými ďalšími.

„Útera“ je jej druhý štúdiový album, ktorý oslavuje ženstvo a jeho reflexiu.

Hudba na novom albume flirtuje s viacerými štýlmi. Počuť dub, andské flauty i klasické sláčikové nástroje s ambientnými predohrami, ktoré poslucháčovi umožňujú voľne sa vznášať na vlnách emócii. Album „Útera“ je produktom hudobníčkinej tvorivej aktivity, v ktorej vylepšila nielen svoju schopnosť pracovať s elektronickými zvukmi, ale aj svoj charakteristický a očarujúci hlas.

Elektronické nahrávky ako napríklad „Rama Negra“ a „Útera“ vás prevedú cez hlbokú temnú džungľu k úchvatným zvukovým pasážam. Zároveň nové nahrávky evokujú schopnosť spojenia s prírodným svetom.

O skladbe „Circulo de Arena“ Kaleema povedala:

„Toto je pieseň, ktorú som zložila počas dlhého a intenzívneho procesu fyzického a duchovného liečenia, ktorým som prešla, čo pre mňa znamenalo znovuzrodenie a nový začiatok. Album odráža cestu, ktorou som prešla, s jej ťažkosťami a poznatkami, ktoré ma transformovali ako človeka, najmä ako ženu. Pochopila som, že zraniteľnosť nie je slabosť, ale sila, motor pre život a oheň pre dušu.“

Kaleema dokázala nasmerovať svoj nové nahrávky tak, aby zneli povznášajúco. Potvrdila, že pre juhoamerickú folktroniku má skutočný talent a že dokáže spájať kultúrne dedičstvo s novými technológiami.

Zaujímavosťou je, že v skladbe „Sen“ hosťuje slovenská speváčka Ivana Mer.

Ivana nám o tejto spolupráci prezradila: „S Kaleemou som sa spoznala v roku 2018, keď som bola v Buenos Aires. Nahrali sme túto pieseň spoločne v miestnom nahrávacom štúdiu. Ona hosťuje pre zmenu na mojom novom albume, ktorý práve vychádza vo vydavateľstve Slnko Records. Volá sa Earth a Kaleema hrá na syntetizátor v piesni Ina Maka.

NMR (foto: Federico)