RED BARAAT – VÝBUŠNÁ KAPELA Z BROOKLYNU

Red Baraat - Sound Of PeopleRed Baraat – Sound The People (Rhyme & Reason Records 2018)

Red Baraat – rock dhol’n’brass band z newyorského Brooklynu, vedený hráčom na bubon dhol Sunnym Jainom, nie je prvý ani posledný, koho nástup Trumpa a nedôvera k systému nakopli k umiernenému hnevu. Prezidentovej segregačnej politike sa Red Baraat stavajú oslavou diverzity a bez akéhokoľvek zľutovania podkurujú pod kotlom výbušnou zmesou pandžábskej bhangry, indickej svadobnej hudby, hip-hopu, jazzu a karibského chutney. Najdivokejšie ako dokážu, v najpsychedelickejších skladbách kariéry. Inými slovami: takých ich nepoznáme.

Album dosť mieri na juhoázijskú americkú diaspóru, čo neznamená, že by myšlienkovému jadru chýbali všeobecné úvahy o migrácii, vzrastajúcom nacionalizme, náboženskej a spoločenskej odlišnosti, potrebe kultúrnej harmónie a strate identity. „Modlím sa anglicky k Bohu a on už ma nepočuje,“ káže v ostrej skladbe hosťujúci raper Heems (Das Racist a Swet Shop Boys). V piesni Kala Mukhra sa oslavuje krása bez ohľadu na farbu pleti a zároveň zhadzuje rozmáhajúci sa fenomén. Michael Jackson nebol totiž jediný, kto túžil po bledšej koži, tiež niektoré indické dievčatá by za ňu dali čokoľvek. Pakistanský spisovateľ a spevák Ali Sethi tradičnú pandžábskú pieseň Ghora Mukhra (Biela tvár) upravil a s potrebou varovania pred túžbou po uniformite ju Red Baraat 2018premenoval na Čierna tvár.

Skladba Ghadar Machao zase rozpráva príbeh pandžábského prisťahovalca, už dávno amerického občana, na ktorého si posvietil imigračný úrad pre odlišnosť jazyka a farby kože. Pieseň Moray Gari Suno vyzdvihuje neobmedzenú slobodu cestovania, kedy Red Baraat cez nebezpečne znejúci úvod vygradujú k neviazanému štýlu chutney z Trinidadu a pripomínajú, ako sa do štýlu calypso kedysi s prisťahovalcami dostali indické nástroje a výrazne ho premenili.

Nutné vedieť: výbušný album produkoval Little Shalimar zo skupiny Run The Jewels a medzi ďalšími hosťami nájdeme jordánsku spisovateľku a aktivistku Suheir Hammad, alebo ostrého amerického humoristu Johna Hodgmana.

Jiří Moravčík (foto: press skupiny)