WOODKID NA ALBUME S16 POUKAZUJE NA KREHKÚ POVAHU PRCHAVEJ LÁTKY I ĽUDÍ

Po siedmich rokoch vydáva francúzsky producent Woodkid svoj druhý album. Na novinke „S16“ sa nachádza jedenásť piesní, ktoré vytvárajú epicko-atmosférické zvukové obrazy.

Woodkidov debutový album „The Golden Age“ z roku 2013 charakterizovali orchestrálne aranžmány, dystopický pop a hlučné rytmy.

Nový album istým spôsobom na prvý album nadväzuje. Woodkidov oduševnený spev sprevádzajú sláčikové pasáže i detský spevácky zbor z Tokia. Celkovo medzi nahrávkami prevažujú pomalšie balady. V klavírnej skladbe „Horizons into Battleground“ Woodkid spieva o túžbe po objatí. Ústrednou témou novinky je túžba po svetle na konci tunela, keď sa všetko javí v troskách. Album „S16“ je o bolesti, transformácii i o nádeji na lepšiu budúcnosť.

Zvuk síry

Značka „S16“ znamená v periodickej tabuľke prvkov síru. Pri hľadaní inšpirácie skúmal Woodkid použitie tohto chemického prvku v priemysle, v ťažbe i v poľnohospodárstve.

K tejto téme prezradil: „V skutočnosti je za tým život. Síra sa však používa aj na výrobu horčicového plynu (yperitu). V alchýmii je symbolom síry diabol. Mojím cieľom bolo ukázať túto nejasnosť medzi životom a smrťou.“

Woodkid porovnáva síru aj so závislosťou na drogách.

Ťažba na albume

Woodkid je multimediálny umelec, pretože pôsobí ako hudobník, ilustrátor i režisér videí. Hudba a vizuálny koncept majú pre neho rovnaký význam.

Na albume „S16“ zobrazuje spojitosť medzi ľuďmi a priemyslom a prirovnáva ju k pochmúrnej utópii. Pre koncept albumu založil fiktívnu spoločnosť s názvom Adaptive Minerals. Vďaka skutočnej webovej stránke s obrázkami zamestnancov sa spoločnosť prezentuje ako firma zameraná na ťažbu čierneho uhlia. Zároveň táto firma objavila nový prvok: Alternate Sulphur (phi-S16) – spásu pre ľudstvo.

Téma povrchovej ťažby a baní sa na albume objavuje niekoľkokrát. V skladbách ako „Enemy“ znie rytmus ako kovový úder. Impozantné video k piesni „Goliath“ sa odohráva v hlbokej bani, v ktorej baník objaví obrovského žiariaceho tvora.

Emotívny album „S16“ bol nahratý v londýnskych štúdiách Abbey Road a pravdepodobne bude patriť medzi najdôležitejšie tohtoročné albumy.

NMR (foto: press Woodkid)