AMERIČAN SINKANE PREKVAPUJE NOVINKOU „DÉPAYSÉ“

Sinkane - Dépaysé (City Slang, 2019)

Hudobná tvorba Ahmeda Gallaba a jeho projektu Sinkane je príkladom toho, ako je možné vytvoriť zo základov pop music niečo osobité. Pritom to vytvoril hudobník z krajiny, o ktorej sa v súvislosti s hudbou doteraz veľa nehovorilo. Aspoň nie vo svetovom meradle. Projekt Sinkane totiž vedie pôvodom Sudánec.

Sinkane - Dépaysé

Sinkane, v základe „one man band“ ( plus medzinárodní spoluhráči), je už uznávaným pojmom. Doposiaľ mu vyšlo šesť albumov: Sinisterals (2007), Color Voice (2008), Sinkane (2009), Mars (2012), Mean Love (2014), Life and Livin‘ It (2017). Ahmed pôsobí v súčasnosti v USA. V minulosti spolupracoval s Caribou, Of Montreal, Yeasayer a ďalšími uznávanými skupinami a hudobníkmi. V roku 2015 mal umelecký dohľad nad afrofunkovým all-stars projektom Atomic Bomb, ktorý mu zvýšil renomé. Spolupracovali na ňom aj hudobníci, ako Damon Albarn (Blur), Alexis Taylor (Hot Chip), David Byrne (Talking Heads), Pat Mahoney (Ex – LCD Sound System). Sinkane všetky nadobudnuté skúsenosti neskôr využil vo vlastnej kariére.

Predchádzajúci album Sinkane bol nahraný podľa jeho slov v bláznivých časoch: udalosti ako reštrikcia vstupu moslimov do USA, policajná streľba na neozbrojených ľudí, masívna korupcia v jeho rodnom Sudáne, falošné správy, Donald Trump, Brexit a veľa ďalších ho donútilo premýšľať o jeho mieste na svete. Začal premýšľať o tom, ako by mohol používať svoju hudbu konštruktívnym spôsobom – nielen aby si sám pomohol, ale aby pomohol aj všetkým tým, ktorí sa cítia byť frustrovaní a bezmocní.

Sinkane band 2019

Nie je nováčik, ktorý nenávidí: je čierny, moslim a aj keď je Američan často sa cíti ako cudzinec vo vlastnej krajine. V skutočnosti sa tam nikdy necítil byť naozaj spokojný. Počas tvorby nového albumu sa sám seba pýtal kam patrí. Čítal knihy od spisovateľov ako Jozeph Campbell, Daniel Quinn, Ta-Nehisi Coates, Mohsin Hamid a Philippe Wamba a dúfal, že ho privedú k nejakej odpovedi. Jedného dňa, keď sa potuloval po internete narazil na úžasné slovo: dépaysé.

Dépaysé je francúzske slovo, ktoré znamená niečo ako dezorientovaný bezdomovec. To je ten pocit, ktorý má v súčasnosti Ahmed Gallab na mysli a nemyslí si, že je v tomto pocite osamelý. Piesne „Ya Sudán“ a „Searching“ skúmajú túto dualitu. Skladby ako „Stranger“ a „Be Here Now“ sú o náboženstve. Veľa ľudí si kladie otázky ohľadom svojej viery a tieto skladby sa pokúšajú nájsť odpovede.

Hudba Sinkane ostáva inšpirovaná interpretmi ako Sly Stone, Fela Kuti, George Clinton a Bob Marley, podobne ako aj hudbou východnej Afriky (najmä od Dur Dur Band zo Somálska, Mulatu Astatke z Etiópie, či Mohammeda Wardiho zo Sudánu). Napriek zložitým časom vyzýva Sinkane v nových piesňach k tancovaniu, snívaniu a milovaniu. Chce aby bolo jasné, že svet je dobré miesto a to aj vďaka všetkým našim rozdielom. Piesne z albumu „Dépaysé“, ktorých autorom je hudobník Sinkane môžete od 3.6.2019 počuť vo vysielaní New Model Rádia a tiež v rubrike „Album týždňa“.

Róbert Gregor (foto: press)