YUNGCHEN LHAMO: CEZ HIMALÁJE ZA SVOJIMI SNAMI

Yungchen Lhamo sa narodila a vyrastala v Lhase v Tibete. Jej meno, ktoré v preklade znamená „Bohyňa melódie“, jej dal pri narodení svätý muž.

Módni ezochisti, ktorí sa v minulosti odvolávali na svetoznámu tibetskú speváčku, budú tentoraz pravdepodobne zaskočení. Na druhej strane obdivovatelia jej výnimočného hlasu uvítajú, že aj na albume „Awakening“ pokračuje v prednášaní svojich hudobných mantier, aj keď úplne iným spôsobom ako predtým. A nebojí sa ani popu.

Parametre duchovnej liečivej hudby sa dajú na Lhamo aplikovať aj dnes, ale svojím neortodoxným podaním, podčiarknutým západným životným štýlom a radom moderných vplyvov, sa bohyňa melódie, ako znie jej meno, otvára širokému publiku, prekvapivo aj tým, ktorí stále čo najrýchlejšie utekajú pred najmenšou zmienkou o „vnútornom prebudení mysle“ a podobnej ezo spiritualite.

Charakter albumu výrazne ovplyvnili noví spolupracovníci: španielsky gitarista a producent Julio García, jeho manželka, významná flamencová speváčka Carmen Ros a jedenásť španielskych jazzových i klasických hudobníkov.

V roku 1989 utiekla z tibetského mesta Lhasa so svojím malým synom na chrbte.

Prekročila Himaláje a prešla viac ako 1200 kilometrov s nasadením vlastného života. Z Indie sa presťahovala do Austrálie, kde vydala na značke Real World Records svoj prvý album a teraz žije v New Yorku. Speváčka nepovažuje deväťročnú nahrávaciu prestávku za chybu, pretože tvrdí, že do štúdia vstupuje len vtedy, keď má pocit, že chce verejnosti povedať niečo dôležité.

Hoci v poslednom čase nevystupovala, intenzívne pracovala pre bezdomovcov a drogovo závislých.

Vyrábala tibetské náhrdelníky a výťažok venovala na charitu. Spolu so svojím synom napísala autobiografickú knihu, ktorá má vyjsť tento rok a nič nenasvedčovalo tomu, že by plánovala aj nové nahrávky. Potom prišiel covid, stretla Júliusa a zrodil sa album „Awakening“. Je o tom, že ľudský život je vzácny a smrť môže prísť kedykoľvek. Ale aby sme tomu zabránili, musíme odhaliť príčiny nášho utrpenia.

Jiří Moravčík a NMR (článok bol pôvodne napísaný pre Český rozhlas)