Z KONCERTNEJ PRESTÁVKY SA STALA VEČNOSŤ. 22.5.2012 NÁS NAVŽDY OPUSTILA BETY K. MAJERNÍKOVÁ

Spievala v skupine Noisecut, bola výtvarníčka, šperkárka, učila na VŠVU. Bety K. Majerníková zomrela pri dopravnej nehode 22.5. 2012. Mala iba 33 rokov.

Bety Majerníková

V oficiálnej správe sa písalo sa, že medzi obcami Vajnory a Čierna Voda pri Bratislave sa stala dopravná nehoda.

Podľa krajského policajného hovorcu „pravdepodobnou príčinou mohlo byť, že 33-ročná vodička osobného motorového vozidla Honda Jazz sa dostatočne nevenovala riadeniu alebo neprispôsobila rýchlosť stavu a povahe vozovky, zišla z cesty a narazila do stromu. Pri nehode utrpela vodička zranenia, ktorým na mieste podľahla“.

Prvá v Európe

Bety Majerníková (foto: Martina Mlčúchová)Bety K. Majerníková sa ako dieťa rozhodla, že bude pokračovať v rodinnej tradícii. Jej dedo bol známy sochár Alexander Trizuljak, babka maliarka, veľa ďalších príbuzných sa pohybovalo vo výtvarnej brandži.

„Bolo pre mňa prirodzené vydať sa podobnou cestou. Začala som kresliť a modelovať, ale mala som pocit, že potrebujem niečo vlastné, v čom sa budem cítiť ’výnimočne’. Možno práve preto som si zvolila odbor, v ktorom sa ostatní z rodiny až tak nevyznali, a odcestovala som na strednú školu do Kremnice študovať šperkárstvo,“ povedala v rozhovore.

Po absolvovaní VŠVU sa stala prvou umeleckou šperkárkou v Európe, ktorá mala doktorandský titul, jej diela a kolekcie sa vystavovali doma aj v New Yorku či Mníchove, získala za ne ceny Kruhy na vode a Designblok.

Už bola uznávanou výtvarníčkou, keď prišlo prekvapenie. Ukázalo sa, že je totiž aj zaujímavou speváčkou. Mohli ste ju počuť najmä na klubových koncertoch. A hlavne v skupine Noisecut.

Noisecut„Jej hlas ma fascinoval od nahrávok s Happy Melon. Bety som po prvýkrát stretol v našich štúdiách. Vtedy ešte skupinu Noisecut príliš veľa ľudí nepoznalo. Písal sa rok 2004,“ napísal vtedajší šéf Rádia_FM. „Keď sme premýšľali nad cenami za hudbu, oslovili sme práve Bety. Prišla s návrhmi, ktoré mám doteraz odložené. V skicách bola pyramída, starý magnetofón a nakoniec aj postava junáka s hlavou v tvare rádia. Hneď nám napadlo: Áno, toto budú ceny Radio_Head Awards! Kúsok z Bety je tak v každej soške, ktorú majú ocenené kapely v skúšobniach.“

Pri premiére tejto súťaže dostali Noisecut cenu za najlepší album roka podľa poslucháčov Rádia_FM. Po nahrávke Bliiizko (2008) sa to zopakovalo aj s ďalším štúdiovým CD Háj&lov (2011).

Bety K. Majerníkovú si prostredníctvom piesní kapely Noisecut dnes pripomenieme aj vysielaní New Model Rádia.

Oliver Rehák a Bibiána Grebeňová Šedivá (foto: Martina Mlčúchová)