ŽENSKÁ SUPERSKUPINA LES AMAZONES D’AFRIQUE BOJUJE HUDBOU ZA ROVNOSŤ MUŽOV A ŽIEN

Les Amazones d’Afrique – République Amazone (Real World Records 2017)

Ženský projekt Les Amazones d’Afrique tvorí superskupina pozbieraná zo špičkových speváčok zo západnej Afriky. Najznámejšou z nich je Angelique Kidjo z Beninu – speváčka, ktorá získala niekoľko ocenení Grammy. Ďalšou výraznou postavou je Kandia Kouyate z Mali, ktorá je považovaná za jednu z najlepších poetiek súčasnej Afriky. Mladšiu generáciu zastupuje pôvodom Nigérijčanka, pôsobiaca v Hamburgu menom Nneka. Je autorkou niekoľkých medzinárodných hitov. Mariam Doumbia je známa ako polovica slávneho dua Amadou & Mariam. Projektu sa zúčastnila aj Inna Modja, jedna z obetí mrzačenia ženských pohlavných orgánov. Niekoľko rokov sa angažuje v rôznych kampaniach za zrušenie ženskej obriezky. Kompletný zoznam speváčok ešte dopĺňa Mamani Keita, Mariam Doumbia, Mariam Koné, Massan Coulibaly, Mouneissa Tandina, Pamela Badjogo a Rokia Koné.

Nneka o tejto spolupráci hovorí, že po prvý krát nahrávala s hudobníkmi, ktorí odložili svoje egá a dokázali sa naplno ponoriť do tvorby jednotlivých piesní. Sama tiež zažila zneužívanie a domáce násilie. Z tohto dôvodu sa ochotne zapojila do projektu.

Hudba na albume République Amazone je rôznorodá. Drží ju pohromade univerzálnosť speváčok. Ťažiskovým prvkom všetkých piesní je funk, soul, blues a dub, s prímesami tradičnej africkej hudby. Jednotlivé skladby sú spievané striedavo v angličtine, francúzštine a jazyku Mandingo. Na nahrávaní albumu sa podieľal Liam Farrel (Doctor L), expert na afrobeat. V minulosti spolupracoval s afro-popovou ikonou Tony Alenom, alebo skupinami Staff Benda Belili a Mbongwana Star. Do nahrávok pridal elektronické zvuky a jednotlivým piesňam vytvoril moderné aranžmány.

Vo väčšine krajín západnej Afriky, podobne ako na ďalších miestach vo svete sa nerovnosť medzi pohlaviami zväčšuje. Ženy zainteresované v projekte Les Amazones d’Afrique sa rozhodli použiť hudbu ako univerzálny nástroj, ktorým chcú proti tejto skutočnosti bojovať. Ich hovorca povedal: „Sme presvedčení, že hudba môže prispieť k zmene správania“. Les Amazones d’Afrique sa snažia získať financie pre nadáciu Panzi, ktorá pomáha 85 864 dievčatám a ženám s gynekologickými ochoreniami v Demokratickej republike Kongo. Viac ako polovica z nich bola obeťou sexuálneho násilia. Napriek nie veľmi príjemnej téme, sa všetkým zúčastneným hudobníkom podarilo vytvoriť kolekciu piesní, ktorá je zaujímavá i po hudobnej stránke. Vďaka tomuto albumu môžete spoznať hudbu súčasnej Afriky. Skupinu bude možné vidieť tento rok aj na festivale Pohoda.

Róbert Gregor (foto: press)