ŽILINSKEJ SKUPINE DAVE BRANNIGAN VYŠIEL ALBUM YOUNG CREATURES! (ROZHOVOR)

Dave Brannigan - Young CreaturesČlenovia kvarteta Dave Brannigan hľadajú hudobnú inšpiráciu v žánroch ako indie rock a rock’n’roll. Každý člen skupiny svojím osobitým vkusom ovplyvňuje konečnú podobu piesní, čím sa im darí vytvárať niečo jedinečné aj nad rámec spomínaných žánrov. Pri príležitosti vydania debutového albumu  sme so skupinou urobili rozhovor.

Váš debutový album Young Creatures! vychádza takmer po piatich rokoch od Vášho vzniku. Ako by Ste charakterizovali toto obdobie?

5 rokov je dosť dlhé obdobie, aj čo sa týka fungovania kapely. Keďže spolu trávime pomerne dosť času, je dôležité, aby sme sa dobre poznali a vychádzali spolu bez častých a zbytočných konfliktov,  ktorým sa samozrejme ani my nevyhneme, no ide o to, ako sa cez ne vieme dostať. Týchto 5 rokov bola pre nás zábava. Ale keďže pre väčšinu z nás je Dave Brannigan prvá koncertná kapela, v ktorej hráme,  museli sme sa oťukať vo veciach, ktoré sa týkajú fungovania kapely na hudobnej scéne. No ďalšia podstatná vec bola hudobne sa posunúť. Za také dlhé obdobie nie je možné ostať na jednom mieste. Debutový album je prierez našou tvorbou od vzniku kapely až do konca roka 2016, teda sú tam jedny z najstarších vecí, ale naopak aj najnovšie skladby. Síce je každá pieseň niečím výnimočná a máme radi i tie staré, musíme povedať, že je v nových piesňach cítiť progres.

Dave Brannigan 2017Ako vznikali jednotlivé piesne a kto je ich autorom? Akú prioritu majú texty Vašich piesní?

Nie sme kapela, ktorá používa texty na doplnenie hudby spevom.  Každý text má zmysel a umelecký cit. Sú to zhudobnené básne a sú pre nás nadčasové. Čiže text má v našej tvorbe asi najvyššiu prioritu a jeho podstata a nálada sa odrazia aj v hudbe. Autormi textov sú Erik a Dušo. Ten, kto zloží text aj spieva hlavný vokál. A v drvivej väčšine piesne vznikajú tak, že príde jeden z chalanov s už rozpracovanou vecou a predstavou a potom sa na tom postupne pracuje. Najskôr bicie osobitne a následne gitary a vokály.

Váš hudobný štýl mi príde blízky skupine Swan Bride. Je to náhoda, keďže obe skupiny pochádzate zo Žiliny?

To, že máme blízky hudobný štýl s kapelou Swan Bride by sme netvrdili. Chalani sa radia k psychadelike, post punku, rockabilly a podobne. My hráme indie rock. Sme veľmi odlišné kapely, no na posúdenie by ste museli vidieť obe hrať naživo. Máme síce s chalanmi skúšobňu v rovnakej budove, dokonca aj albumy sme nahrávali v jednom štúdiu, ku ktorému sme sa dostali vďaka Swan Bride, no hudobne sa neovplyvňujeme. I keď ich hudba sa nám veľmi páči. Keď sme začínali hrať a skladať prvý materiál, ani sme chalanov nepoznali. A to podstate hráme obaja alternative rock/underground. Miesto pôsobenia kapely neovplyvňuje práve naopak. Tu v Žiline je paradoxne tento štýl hudby pomerne nepopulárny. No ideme obe kapely vlastnou cestou.

Dave Brannigan 2017 2Myslíte si, že anglicky spievaný indie pop má na Slovensku perspektívu alebo dúfate, že Vaša hudba osloví skôr zahraničného poslucháča?

Na Slovensku je zaužívaná slovenčina a kapely spievajúce po Slovensky. S angličtinou to je na Slovensku ťažké, predsa len sa ľuďom prirodzene ľahšie dostane do povedomia slovenský text, ktorému väčšinou každý rozumie na prvé počutie. No angličtina je spevavý jazyk a jej výhodou je možnosť prispôsobiť si slovné spojenia a porušiť gramatické pravidlá, čo znie v slovenčine dosť divne. Navyše musíte byť veľmi dobrý básnik a skladateľ, aby mali texty v slovenčine hĺbku. Takéto kapely by sa dali zrátať na jednej ruke.  Ale ľudia si to neuvedomujú. Navyše Slováci majú v angličtine výrazný slovenský prízvuk, čo niektorým poslucháčom vadí, no tí istí počúvajú Boba Marleyho s jeho „london accent“ 😀 Množstvo známych kapiel pochádzajúcich z anglicky nehovoriacich krajín má svojský prízvuk, to je úplne bežné. Angličtinou môžete osloviť väčší počet ľudí. Je to pekný pocit, keď vám niekto zo zahraničia napíše, že sa mu páči vaša tvorba a spravili ste mu krajší deň.

Akú sú vaše najbližšie plány a kde vás budeme môcť uvidieť na koncertoch?

Toto leto zahráme na pár akciách po Slovensku, konkrétne: Lucia Baňa fest, Leto v OC Central (BA), Culturebox (ZV), Hviezdne noci (BY), Žilina žije 2017. No a tento rok sa nám pošťastilo vyhrať súťaž Jednou ranou na Sziget, vďaka čomu si v auguste zahráme na Sziget festivale. A na jeseň pravdepodobne zorganizujeme menšie turné, ak sa podarí. Chceli by sme urobiť ešte dva klipy k nahrávkam z albumu  Young Creatures!  a pracujeme už aj na nových skladbách.

Róbert Gregor (foto: Dave Brannigan )

Viac na: http://davebrannigan.com/sk/domov/