BESEDA U BIGBÍTU UZAVRELA PROGRAM, NECHÝBAJÚ ANI LAUREÁTI CENY MAGNESIE LITERY

Zagami JerichoUsporiadatelia festivalu Beseda u Bigbítu definitívne uzavreli hudobnú časť jubilejného 25. ročníka a tiež zakotvili nemenej zaujímavý sprievodný program. V posledných častiach dramaturgie dominuje niekoľko nových domácich muzikantov, alebo traja laureáti ocenenia Magnesia Litera. Celkovo sa návštevníci môžu tešiť 4. a 5. augusta v Tasove u Veselí nad Moravou na viac ako 50 koncertov, autorských čítaní, divadelných predstavení a výtvarných vystúpení.

Už potvrdenú hudobnú dramaturgiu, ktorá obsahuje takmer 30 domácich a zahraničných hudobníkov, dopĺňajú aktuálne organizátori Besedy o desiatku interpretov a skupín. V poslednej časti hudobného programu festivalu dominujú hlavne kapely zo spoločného kurátorského projektu festivalu a talentovej súťaže Startér Radia Wave. „Beseda se dlouhodobě zaměřuje na mladé začínající projekty a spolupráce se Startérem Radia Wave, který je jedním z tuzemských generátorů neobjevené hudby, je tak oboustranně naprosto přirozená. Věřím, že společnými silami můžeme mladé domácí scéně pomoci nastartovat jejich kariéru,“ hovorí Kateřina Janotová o spolupráci za festivalovú dramaturgiu. Pod hlavičkou Začiatok tak v Tasove zahrá elektronická producentka Zagami Jericho, spevácke duo MIMO, gitaroví Flash Boy, downtempoví Voj & 3ska a indie-rocková Ette Enaka. Posledne menovaní sú aktuálne víťazmi talentovej platformy 1band2play magazínu FullMoon, s ktorým Beseda tiež úzko spolupracuje.

Mladú krv budú v rebríčku zastupovať aj elektronickí Flush Buttons, alebo o niečo známejšia poľsko-česká pesničkárka Agu. Na prvom koncerte na Besede zahrajú aj brnenskí post-rockoví experimentátori Kochlea a hudobný chameleón – excentrický tuzemský nezávislý scenárista Lazer Viking.

Hudobný program dopĺňa tradičná súťaž pesničkárov, ktorá sa svojou nezameniteľnou atmosférou stala už neoddeliteľnou súčasťou celého festivalového víkendu. „„V letošním ročníku kromě soutěžících písničkářů vystoupí se svým akustickým setem, v roli speciální hosta, skupina Helemese,“ dodáva dramaturg pesničkovej sekcie Petr Podrazil. Popri týchto bardoch slováckej scény zahrajú aj Jurkozvierky, Strašlivý Píďa, Zabiják (bez Borče) a Aleš Jiroušek.

Beseda u Bigbítu sa neprofiluje iba ako hudobný festival. V programe majú rovnako dôležitú úlohu aj iné oblasti umenia. Projekt Apollónova návšteva už dávno prerástol úlohu sprievodného programu, čo sa potvrdzuje aj tento rok. „I letos se snažím ukázat zajímavé autorské a projekty nejen ze světa umění. Vedľajšími slovami je Magnesii Litery, experimentálny divadlo alebo prednáška o globálnom boji s konzumným spôsobom života,“ objasňuje Apollónovu návštevu jeho kurátorka Olga Petrová. Autorské čítanie oceňovanej trojice spisovateľov Martin Reiner, Jiří Hájíček a Ondřej Buddeus doplní projekt Listovanie herca Lukáše Hejlíka, predstavenia divadla Napříč, prednášky návrhárov Adama Štěcha a Romana Šediny, projekt o negatívnych dopadoch módneho priemyslu predstaví v Tasove Zuzana Ryšavá. Voľné združenie Česnekový hlavy odohrá svoju hudobno-divadelnú výstavu a zážitkom bude aj interaktívny projekt SHOWstánek.

Aktuálne ohlásený zoznam skupín dopĺňa už predtým oznámená švédska diva Anna von Hausswolff, fínska skupina KXP, americkí Wrekmeister Harmonies, domáci Priessnitz, Midi Lidi, Tomáš Palucha, dné, Esazlesa, Pravda je tam vonku, Bratři, poľskí RSS Boys alebo slovenskí Nvmeri, The Ills, Autumnist a Ospalý pohyb.

Pavel Uretšlégr (foto: Press)