ZÚČASTNILI SME SA NA VIII. ROČNÍKU UDEĽOVANIA HUDOBNÝCH CIEN VINYLA. AKÉ SÚ VÝSLEDKY?

Povodí ohře

Víťazi VIII. ročníka českých hudobných cien Vinyla boli vyhlásení 13.2.2019 v priebehu slávnostného večera v pražskom Lucerna Music Bare. Za platňu roka kritici zvolili eponymný album kapely Povodí Ohře. Objavom roka je pražský producent Bílej kluk. Počinom roka aktivity nezávislej komunitnej platformy ZVUK.

Záverečný ceremoniál vyhlasovania cien sa konal v réžii moderátora Petra Vizinu. Celý slávnostný večer bol poňatý ako koncertný večer s reprezentatívnym výberom českej hudby. Nekrátený koncertný set s virtuálnym orchestrom odohrali Tomáš Dvořák alias Floex a britský producent Tom Hodge, kompletné vystúpenie odohrali tiež v tohtoročných cenách nominovaní Market a Čáry života.

Čáry životaJedným z cieľov organizátorov hudobných cien Vinyla je stieranie hraníc medzi mainstreamovou a alternatívnou hudbou. „Stále mi vadí to delenie na mainstream versus alternatíva. V čase, keď sa hovorí o alternatívnych pravdách, získava tá nálepka stále pejoratívnejší nádych. Podstatu ceny Vinyla vidím práve v tom nabúraní hraníc“, hovorí jeden z koordinátorov hudobných cien Vinyla Tomáš Grombíř. „Spoločnosť je dnes rozdelená. Ideme proti týmto tendenciám, snažíme sa ľudí spájať, poukazovať predovšetkým na to dobré v nás. Kľúčové nie sú iba aktivity v mestských centrách, ale aj na rôznych perifériách scény – tvorivej, klubovej alebo festivalovej, „dodáva druhý z organizátorov Pavel Uretšlégr.

MarketOcenením pre víťaza bol už tradične vinyl. Grafický návrh tejto ceny realizoval konceptuálny umelec Tomáš Vaněk, významný predstaviteľ generácie 90. rokov, držiteľ Ceny Jindřicha Chalupeckého a v súčasnosti rektor Akadémie výtvarných umení v Prahe. 

Ocenenie odovzdali súčasní členovia Rady hudobných cien Vinyla Miloš Hroch, Karel Veselý a Michal Parízek. Rada funguje ako odborný garant a ideovo formuje smerovanie ceny – predovšetkým každoročne zostavuje porotu a dohliada nad regulárnym priebehom ceny.

Komentár k výsledkom cien od porotcov:
Miloš Hroch k oceneniu platňa roka – Povodí Ohře
Povodí Ohře„Môže to znieť prehnane, ale charizmatický frontman Sisi ide so svojou „sebadeštruktívnou“ lyrikou a komplikovanou spiritualitou v stopách českých, prekliatych básnikov, akým bol Filip Topol. Jeho temná charizma, ako si z reakcií recenzentov a publika sám uťahuje, sa prejavila v časom preverených kapelách Esgmeq, Skupina Štěstí a Povodí Ohře. Sisiho textom, v ktorých sa odráža trauma pohraničia, osobný rozklad aj rýchle porevolučné zmeny, nesadne nič lepšie ako hardrock podliaty gitarovými sólami a temným country – čo sa potvrdzuje súčasným úspechom jeho zohratej kapely, zloženej zo skúsených hudobníkov českej nezávislej scény. Všetky zmeny v spoločnosti sleduje Povodí Ohře z nonstopu, ktorý nie je len prirodzeným biotopom pitiek a bitiek, odkiaľ strieka krv a spev, ale aj dejiskom brutálneho básnictva a spovednicou, kde sa vám nedostane rozhrešenie. Táto kovbojka z pohraničia, z čias divokého kapitalizmu vám ukradne dušu!“

Karel Veselý k oceneniu Objav roka – Bílej kluk
Bílej kluk„Nová generácia elektronických producentov vyznáva kolektivizmus, producent Bílej kluk vzišiel z komunity okolo platformy BCAA, audiovizuálneho tímu Reaper Death Seal Corporation a dídžejského kolektívu Blazin Bullets. Jeho divoké koláže postklubovej hudby, zmiešanej z tučných beatov, hlášok z japonského anime, kozmických synth-riffov a jeho éterického spevu sa vymykajú kreatívnemu kvasu na českej scéne svojím zmyslom pre výstrednosť a precíznosť. Dekonštrukcie trapu, vesmírne techno, postinternetový illbient, sound design – pražský producent Bílej kluk je výnimočným producentským talentom, ktorý už presiahol žánrovú komunitu na internete.“

Michal Pařízek k oceneniu Počin roka – aktivity ZVUK
ZVUK„Počas necelého roka a pol svojho fungovania si nezávislá komunitná platforma ZVUK našla pevné miesto nielen na kultúrnej mape Prahy, ale celej Českej republiky. ZVUK svojimi aktivitami podporuje vzdelávanie, tvorivý dialóg a realizáciu projektov v oblasti elektronickej hudby a zvukového umenia, ponúka kurzy, workshopy a prednášky, ale aj cestu za novými formami komunikácie a správania. Tieto možností využívajú nielen hudobníci a profesionáli, ale najmä zvedavá verejnosť. Súčasťou ZVUKU je tiež ďalší inšpiratívny projekt Prague Synth Library, obe platformy dôsledne spolupracujú aj s mnohými zahraničnými aktivitami podobného zamerania. ZVUK skrátka nie je len miestom pre nadšencov elektroniky, ale najmä fórom pre tých, ktorí sa chcú vzdelávať, podieľať sa o svoje vedomosti a skúsenosti a s rešpektom aktívne spolupracovať. A práve vďaka tomu je ZVUK poriadne počuť.“

Róbert Gregor a Zdeněk Neusar (foto: Róbert Gregor, Milan Jaroš, press)